Pozew i zaprzestanie spłaty

Moderator: marekrz

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
zkc
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Getin Noble Bank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozew i zaprzestanie spłaty

Postautor: zkc » 16 lutego 2017, 17:50

W czerwcu upływa termin przedawnienia mojej umowy i tak się zastanawiam:
Jestem w pozwie grupowym już ponad 2 lata i nawet jeszcze nie ruszyliśmy. Kancelaria proponuje pozwy hybrydowe co jest całkiem niezłym rozwiązaniem bo nie płaci się kosztów strony pozwanej w przypadku przegranej. Ale u mnie taki pozew nie bardzo ma sens bo Getin wcisnął mi jeszcze rożne inne 'dziadostwa' i aneks, które są też abuzywne, a w pozwie hybrydowym tego nie da się poruszyć. Na pozew indywidualny mnie nie stać, bo moje raty to ponad 1000 CHF miesięcznie. Rozważam więc 2 warianty:

Pozwać Bank i zaprzestać spłaty kredytu całkowicie lub
zaprzestać spłaty i czekać aż to Bank mnie pozwie

Problem w tym, że nie bardzo rozumiem co jest lepszym wyjściem i dlaczego. Pytałam w kilku znanych kancelariach i opinie są tak podzielone, że jestem zielona. Niektórzy wręcz namawiają żeby zaprzestać spłaty i czekać na pozew Banku. Większość jednak tego nie poleca. Inni z kolei sugerują pozwać Bank i wtedy zaprzestać spłaty. Ale jaka jest różnica między tym a zaprzestaniem spłaty i czekaniem na pozew ze strony Banku?
Czy ktoś mądry może mi to jakoś wyjaśnić?

Piotr Małokacki
Początkujący
Bank poszkodowanego: mBank

Re: Pozew i zaprzestanie spłaty

Postautor: Piotr Małokacki » 16 lutego 2017, 18:38

Są różne szkoły postępowania, nikt do końca nie wie która jest lepsza, poszczególne kancelarie przyjmują różne drogi działania, my zaprzestaliśmy spłaty rat i pozwaliśmy bank w pozwie indywidualnym, bank jakoś nie kwapił się żeby wstąpić na drogę sądową, nie chcieliśmy już czekać, ratę mieliśmy w podobnej wysokości.
1. Płacisz raty i pozywasz bank, w razie wygranej masz problem z głowy, w razie przegranej płacisz nadal raty w dotychczasowy sposób nie masz problemów z bankiem, odsetkami itp. lub wyjeżdżasz z naszego banksterskiego państwa, to opcja dla posiadających kasę zarówno dla prawnika jak i na raty pseudo kredytu
2. Przestajesz spłacać raty i czekasz na pozew banku, podobno lepiej być pozwanym niż powodem z uwagi na ciężar dowodów, oczywiście musisz być przygotowana do obrony, dogadana z kancelarią, bo od momentu odebrania pozwu masz 14 dni na odpowiedź, jest to opcja dla cierpliwych i z mocnymi nerwami
3. Przestajesz płacić raty i pozywasz bank, opcja dla osób które dłużej nie chcą żyć w niepewności, bo na pozew można długo czekać, łapiesz oddech, bo od momentu złożenia pozwu bank nie może wykonać żadnych ruchów typu windykacja, straszenie, nachodzenie, dopóki proces trwa mieszkasz i żyjesz w spokoju, wygrasz otwierasz szampana, a jak przegrasz to wówczas upadłość lub emigracja bo zaległe raty się skumulują dojdą odsetki.
Oczywiście najlepiej w miarę rozsądnie pozbyć się wszystkich innych nieruchomości, samochodów itp. i zostać tylko z nieruchomością która jest zabezpieczeniem kredytu, na grupie SSBB jest trochę informacji na temat jak się zabezpieczyć. To temat rzeka.
Sama musisz podjąć decyzję jaką opcję wybrać, poszukaj kancelarii, skonsultuj się z nimi. Niestety nie ma złotego środka.

zkc
Forumowicz

Postautor: zkc » 16 lutego 2017, 21:35

No właśnie. Ja mieszkam za granicą od początku tego kredytu i wszyscy mi mówią, że głupia jestem, że to jeszcze płacę, ale nie znam się na prawie i nie wiem czy w ten sposób uniknę konsekwencji w przypadku przegranej czy tylko odwlecze się w czasie. A uciekać całe życie przed kredytem z 4 dzieci mi się nie uśmiecha. Ale jak nic nie zrobię to mnie chyba cos trafi, więc dla samego zdrowia psychicznego muszę podjąć jakąś decyzję

greentransam
Forumowicz

Postautor: greentransam » 17 lutego 2017, 10:04

zkc
Forumowicz

Postautor: zkc » 17 lutego 2017, 13:40

Informowałam się u kilku znanych kancelarii prawnych m.in Oppenheim, mec Garlacz, Orski. Każdy mówi, że jak pozwiesz Bank i zaprzestaniesz spłaty to Bank może ci wypowiedzieć umowę i też Cię pozwać i wtedy masz 2 pozwy. Dlatego niektóre kancelarie twierdzą, że jak już chcesz iść tą drogą (czyli nie płacić) to lepiej poczekać na pozew Banku bo łatwiej się bronić. Z drugiej strony jednak, jak pozwiesz Bank i przestaniesz płacić to z reguły Bank jednak nie decyduje się już pozywać Ciebie (ale może) i nic nie robi do czasu rozstrzygnięcia sprawy (za wyjątkiem może kilku telefonów i wizyty w domu). Mnie nie stać na spłątę rat i jednocześnie opłacenie prawnika, więc muszę się na coś zdecydować bo już wolę wszystko stracić niż płacić te złodziejskie raty kolejne ponad 10 lat. A jak się okaże, że za rok franek będzie po 6 zł to i tak nie będę miała z czego tego płacić, więc równie dobrze mogę teraz przestać. Poza tym niektóre kancelarie twierdzą, że żadna umowa z 2006-2008 się nie obroni przed indeksacją. Jak będzie w praktyce, czas pokaże. Ale im więcej ludzi
pójdzie do sądu tym lepiej. A prezydent ma nas wiadomo gdzie, ale ja wierzę w sprawiedliwość i prędzej czy póżniej jego też spotka kara za te oszczerstwa.

MajaMagdalena
Początkujący
Bank poszkodowanego: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (Inteligo)

Postautor: MajaMagdalena » 17 lutego 2017, 22:15

"Poza tym niektóre kancelarie twierdzą, że żadna umowa z 2006-2008 się nie obroni przed indeksacją. "

Na jakiej podstawie kancelarie tak twierdzą bo ja mam umowę z 2008 co prawda denominowaną ale mimo to jestem zaskoczona

zkc
Forumowicz

Postautor: zkc » 17 lutego 2017, 22:28

Tego właśnie nie wiem bo z większością koresponduję mailowo bo nie mieszkam w PL, a na odległość nikt nie chce udzielić więcej szczegółów chyba że zapłacisz 300 zł za godzinne spotkanie. Ale ostatnio znalazłam taki artykuł:
http://karniol.pl/pl/nowa-taktyka-banko ... -walutowe/
Być może dlatego i jeszcze z jakiś innych powodów. Myślę, że do tego i tak trzeba podchodzić z dystansem, ale ja powoli dojrzewam do podjęcia ryzyka bo jak nic nie zrobię to mnie to psychicznie wykończy

greentransam
Forumowicz

Postautor: greentransam » 15 marca 2017, 10:46

Proszę pamiętać o wekslach. To w przypadku zaprzestania umowy jest bardzo skuteczne narzędzie, z którego bank na 100% skorzysta.

JaW
Forumowicz

Postautor: JaW » 15 marca 2017, 13:41

W moim przypadku weksel stanowił zabezpieczenie spłaty do czasu ustanowienia hipoteki.
Wg deklaracji wekslowej nie mógłby być użyty w innym celu.
Ale w innych bankach może być inaczej. Warto sprawdzić w umowie.
JaW

JaW
Forumowicz

Postautor: JaW » 24 lipca 2017, 10:07

A te "gały co dawały" nie wiedziały, że istnieje w Europie prawo konsumenckie, w tym dyrektywa 93/13 EWG o nieuczciwych postanowieniach umownych ?
Doucz się człowieku, zanim zaczniesz tu pisać bzdury.
JaW

Wróć do „Dyskusje ogólne”