Dyskusja na F.B. o polityce "informacyjnej" banków n.t. ryzyka związanego z pseudokredytami w "CHF". 21.02.2017

Moderator: marekrz

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Leszek Abrahamowicz
Początkujący
Bank poszkodowanego: Raiffeisen Polbank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Dyskusja na F.B. o polityce "informacyjnej" banków n.t. ryzyka związanego z pseudokredytami w "CHF". 21.02.2017

Postautor: Leszek Abrahamowicz » 21 lutego 2017, 14:32

Maciej Stachowski
6 godz.
moi mili. Myślę, że umyka nam istotna kwestia. Nie wiem jak u was ale moje oświadczenie o ryzyku dotyczyło wahań na racie zależnej od kursu. Do głowy mi nie przyszło, że w kredycie może też rosnąć kapitał a nigdzie nie było o tym informacji. Oczywiste dla mnie więc było, że kapitał jest kapitałem a gry kursowe będą odbywać się wyłącznie na racie i że raz będę spłacał mniej raz więcej. takie ryzyko byłem w stanie ponieść. byłem w końcu w instytucji zaufania społecznego. Symulacje dotyczyły wahań na racie a nie kapitale. podpisując oświadczenie byłem przekonany i informowany tylko o tym, że to rata może wzrosnąć. nie kapitał. Także całe to oświadczenie jako manipulacja i dezinformacja też jest nieważne. Pozatym co to za wahania skoro od 2008 roku wahadło jest tylko po ciemnej stronie mocy. Czy ktoś wam udzielił informacji, że wraz z kursem chf będzie rósł też kapitał? Mi nie, była mowa tylko o racie. Chyba taka informacja powinna zostać przy takim produkcie udzielona a nie pozostawiona nam abyśmy się domyslili. :) czy gdyby powiedzieli wam że kapitał wzrośnie wraz z kursem chf o 20 % zdecydowalibyscie się na ten produkt? ja nie... przy tego typu produkcie pozostawili nam kwestie rosnącego kapitału na zasadzie: domyśl się? już samo to powinno uniewaznic z miejsca te umowy. to jest chyba podstawowa wada prawna. Banksterzy liczą też że będziemy się wstydzić tego że sami na to nie wpadliśmy że kapitał może rosnąć i będziemy siedzieć cicho :) jednak to był ich obowiązek nas o tym poinformować :) a z racji tego, że nie byliśmy w tym obeznani, to wręcz wyłożyć ten problem na tacy. Kto jednak wtedy zdecydowałby się na ten produkt? :) Wyobrażacie sobie gdyby Wam przedstawiono symulację na kapitale? Ze wzrostem np 25 %? Wtedy zapewne puknęlibyśmy się w czoło i wyszli z placówki bankstera. Tymczasem kapitał wzrósł ponad 100 % a my nigdy nie zostaliśmy poinformowani, że może do w ogóle tego dojść. Temat dla ABW i prokuratury szczecin? :) Jeżeli nawet mamy jakieś tam nie do końca sprecyzowane zapisy wskazujące na ten problem to należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czyli dali nam w takim razie do podpisania umowę zgodną z opisywanym produktem?. Zatem podchodzi to pod oszustwo. A więc znowu ABW. Argumentem dla sądu będzie na pewno to, że nie otrzymaliśmy symulacji rosnącego kapitału na wykresach i liczbach !!!! Taki drobny pominięty szczegół :) Niech bank przedstawi taką symulację podpisaną przez Nas :) To świadczy o nierzetelnym poinformowaniu o ryzyku przez Nas podejmowanym a wręcz o próbie zatajenia kluczowego dla umowy parametru. Na raty przedstawili i informowali a na kluczowy wzrost kapitału już nie?
Lubię to!Zobacz więcej reakcji
Komentarze
85 Ty, Arkadiusz Szcześniak, Julita Zduń Podczaszyńska i 82 innych użytkowników
Komentarze

Julita Zduń Podczaszyńska Mielismy wpisane za to, przynajmniej wielu, calkowite szacunkowe koszty kredytu....to co to byla za wartosc???
Lubię to! • Odpowiedz • 6 godz.

Julita Zduń Podczaszyńska Jak calkowite to calkowite... Poza tym moim zdaniem te umowy nie spelniaja przeslanek kredytu.... to odsetki tylko powinny byc uzaleznione j juz od wysokosci kursu a nie cala kwota kredytu. Kogos kto tworzyl te umowy troche ponioslo. To jest niemozliwe aby calkowity kapital do splaty byl ruchomy I codziennie inny albo po latach wyzszy niz na poczatku
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 6 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski dokładnie. w normalnym kredycie pln też masz całkowite koszty kredytu. po oprocentowaniu marży itp. to jest normalne i tak do tego podchodziłem. nie wiedziałem że w tych całkowitych kosztach mogą być ukryte gry na walucie
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 6 godz. • Edytowany

Napisz odpowiedź…

Robert Murdziński Racja. Mnie informowali, że mogą być wahania kursowe, ale maksymalnie 20%, więc byłem świadomy, jednak nie do końca. Gdyby mi ktoś wtedy powiedział, że może być taka sytuacja, że będę spłacał ten gównokredyt przez 8 lat i biorąc 250 tys., po tych 8 latach nadal będę miał do spłacenia 300 tys. - NIGDY bym się na coś takiego nie zdecydował.
Lubię to! • Odpowiedz • 7 • 6 godz.

Maciej Stachowski a gdyby Ci ktoś powiedział że kapitał ci wzrośnie 25 % ? a wzrósł ponad 100 %
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 6 godz.

Robert Murdziński Dlatego napisałem, że "byłem świadomy, jednak nie do końca". Że kurs rośnie, to jakoś przełknę (myślałem), ale o tym, że wraz ze wzrostem kursu wzrasta kapitał - o tym nie pomyślałem, a nikt tego nie powiedział.

Łukasz Kremer Ja tak samo. Mało tego to jeszcze się łączy w moim przypadku z unww, którego po 3 latach miało nie być a będę płacić za chwile czwarty raz..
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 4 godz.

Napisz odpowiedź…

Julita Zduń Podczaszyńska Ja wciaz utrzymuje ze to nie jest kredyt tylko umowa w dodatku forex zakamuflowana pod nazwa kredyt hipoteczny.
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 6 godz.

Paweł Nogal Nie umyka do tego dochodzi także kwestia tzw asymetrii ryzyka (dzięki SStanisław Adamczykza inspirację - uzasadnienia w wyrokach SN I SA dot opcji), bowiem bank miał je ograniczone do wartości 1CHF=0PLN , natomiast kredytobiorca miał je nieograniczone 1CHF=5, 10,100 PLN itd
Lubię to! • Odpowiedz • 5 • 6 godz.

Maciej Stachowski nie chodzi mi tu o wyroki i wyliczenia nawet ale o sam sposób informowania nas o ryzyku. Najważniejsza kwestia rosnącego kapitału była pominięta i zakamuflowana. cała informacja o ryzyku dotyczyła wahań na racie. symulacje dotyczyły tylko rat więc jeżeli chodzi o ckk to byłem przekonany że to zwykle ckk jak w kredycie pln (który zresztą wcześniej miałem). właśnie dlatego że nie było informacji o rosnącym kapitale a zawsze ckk jest wyższe niż udzielony kapitał. przy tego typu produkcie pozostawili nam kwestie rosnącego kapitału na zasadzie: domyśl się? już samo to powinno uniewaznic z miejsca te umowy jako wadliwe.
Lubię to! • Odpowiedz • 6 godz. • Edytowany

Leszek Kaluzny Gdzie tego szukać ?
Pokaż więcej odpowiedzi

Napisz odpowiedź…

Julita Zduń Podczaszyńska Nasze ryzyko jest niczym nieograniczone. Chf bedzie po 200 zl bank bedzie kazal placic 200...dzieki naszym pozal sie boze politykom.

Julita Zduń Podczaszyńska Najlepsze jest to, ze bankierzy sami nie eiedza co to jest.... najpierw upierali sie ze to kredyt, a dzis slychac glosy ze to produkt laczony... Jak to produkt laczony to produkt laczony, a nie sprzedawany jako standardowy kredyt hipoteczny. Dla wszystkich kredytobiorcow podmiotem byla nieruchomosc a nie forex...
Lubię to! • Odpowiedz • 4 • 6 godz.

Maciej Stachowski to jest mieszkanie czyli inwestycja a więc informacja o ryzyku powinna być zupełnie inna i podlegać pod mifid. tym bardziej, że jak piszesz, sam bank teraz twierdzi że to produkt łączony

Julita Zduń Podczaszyńska Nie tyle bank co eksperci w ostatnich dyrektywach.

Napisz odpowiedź…

Julita Zduń Podczaszyńska A te ciemiegi nasi politycy, nie dosc ze pozwolili na masowa dystrybucje tego szajsu to jeszcze bezczelnie mowia ze mamy sami sie bronic. Moze najlepiej niech oni sami zrezygnuja ze stanowisk bo po co sa potrzebni? Do podnoszenia podatkow I niszczenia przedsiebiorcow??? Gospodarka funkcjonuje pomimo wszystko, a jak przedsiebiocy sie wkurza I zaczna przenosic firmy do Czech to oni sie zloza w 4 jak harmonijka
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 5 godz. • Edytowany

Leszek Kaluzny Ja też mam takie rozważania , byłem pewny , że kapitał nie będzie się zmieniał tylko raty od zawsze mnie to intrygowało .
Lubię to! • Odpowiedz • 7 • 6 godz.

Piotr Marcinkowski gra słów. ja też dałem się zmanipulować. Widać Duda i PiS też zastosowali w wyborach ten trik

Julita Zduń Podczaszyńska Zacznijmy od tego ze baza tutajnaprawde jest forex, a nie nieruchomosc. To kurs determinuje wszystko. Wartosc nieruchomosci jest bez znaczenia j chodzi o kapital do splaty, kt w dodatku nie posiada zadnej gornej granicy mozliwej do ustalenia. A my mieszkamy w polsce a nie w szwajcarii I jakim prawem bank wpisal niektorym chf do hipoteki???
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 6 godz.

MariNa Bell Nie było mowy o zwiększeniu kapitału, nikt nic nie mówił, żadnych zapisów w umowie. Na 1000% nie wzielabym tego g....na.
Lubię to! • Odpowiedz • 10 • 6 godz.

Julita Zduń Podczaszyńska Mielismy wpisane w umowach kredyt hipoteczny mieszkaniowo budowlany... gdzie tam bylo sorry cokolwiek o forexie. Gdzie tu kredyt I gdzie mieszkaniowy?? To umowa inwestycyjna forex z wpisem do hopoteki...

Julita Zduń Podczaszyńska Hiszpanie na to wpadli w 2013 a nasi medrcy w 2017 jeszcze nie wiedza I ciezko mysla. Nic dziwnego ze ich nikt nie szanuje I caly swiat sie nabija...
Lubię to! • Odpowiedz • 4 • 6 godz.

Michał Siwołowski Ważne jest jaka była wartość kapitału w momencie kupna. Jeśli kupujesz np samochód na raty i spłacasz go powiedzmy rok czasu, to możesz zapłacić mniej, bo jego wartość spadła?

Julita Zduń Podczaszyńska Wartosc mueszkania to nie samochod. J kupujesz gole sciany a zainwestujesz odpowiednio to zawsze nieruchomisc bedzie wiecej warta niz z golymi scianami. Ale wartosc nieruchomosci ma sie nijak do kursu waluty to sa dwie zupelnie rozne wartosci majace sie do siebie jak g.wno do marchewki.
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 6 godz.

Paweł Nogal w umowie kredytu bankowego to jest wskazane wprost w art.69 PB - tyle ile bank udostępnił tyle jest tą wartością, a skoro udostępnił w PLN, to tym samym tak określił "wartość" kapitału
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 5 godz.

Aneta Wydrzyńska Nie chodzi o mniej, czy więcej. To więcej , to powinny być to tylko odsetki . A my mamy odsetki(Libor+marża) i FOREX; w dodatku raz po kursie kupna z tabelki raz po kursie sprzedaży... i ubezpieczenia które nas nie ubezpieczają...
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 5 godz.

Julita Zduń Podczaszyńska Czyli zapakowany w ladne slowka przekret do wyciagania kasy... I takie komunistyczne wyksztalcone w prl pietraszkiewicze biegaja po wszystkich ekspertach I mydla im oczy...
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 4 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski Aneta Wydrzyńska o to chodzi. nie poinformowano nas, że ckk to kapitał + odsetki(Libor+marża) i FOREX. Ja byłem przekonany, że ckk to kapitał + odsetki(Libor+marża). Informacja była tylko o tym, że rata może się wahać i jest zależna od kursu
Lubię to! • Odpowiedz • 4 godz. • Edytowany

Aneta Wydrzyńska Ja rozumiałam , że kapitał może się zmieniać. Podobnie jak to, że nieruchomość kupowana na tzw.górce nie stanowi zabezpieczenia. Natomiast nie brałam pod uwagę, że wzrost kursu przebije 3,3, tj.50% od dnia uruchom.kredytu. Sprawdzałam kursy tzw.historyczne, ale nie miałam pojęcia, że na rynkach dzieją się takie szopki jak Libor i na Forexie, że kurs CHF to rolleecoster w zasadzie nie zaleznych od realbwj warrosci nawet ich gospodarki...
Lubię to! • Odpowiedz • 3 godz.

Napisz odpowiedź…

Leszek Kaluzny Bałem się poruszać ten temat , że wyjdę na głupka .
Lubię to! • Odpowiedz • 5 • 6 godz.

Maciej Stachowski ja też. jednak na to właśnie liczą banksterzy a to jaka była informacja jest kluczową kwestią. już kiedyś nieśmiało poruszalem ten temat jednak teraz jestem przekonany że to ważna sprawa. abw powinno też o tym się dowiedzieć
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 6 godz. • Edytowany

Ola Kłos Ja tez myślałam tak jak Wy
Lubię to! • Odpowiedz • 5 godz.

Napisz odpowiedź…

Waldek Kadłubek Dokładnie o tym samym już kiedyś pisałem. Była mowa tylko o wzroście raty i nadal banki i ich lobby cały czas mówi tylko o ratach celowo. Ja kalkulujac ryzyko zakładałem wzrost raty większy niż 20% wbrew temu co mówili doradcy ale moja ówczesna wiedza była taka ze zaakceptowalem to ryzyko będąc przekonany ze gdy rata wzrośnie o 50% to sprzedam mieszkanie i splace dług. Niestety uważam że celowo unikano tematu wzrostu kapitału. Gdybym wiedział że kapitał wzrośnie nawet o 5% to nie wziął bym takiego kredytu.
Lubię to! • Odpowiedz • 8 • 6 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski oni w ten sposób próbują nam podprogowo wmówić że byliśmy poinformowani o rosnącym kapitale. liczą też że będziemy się wstydzić tego że sami na to nie wpadliśmy że kapitał może rosnąć i będziemy siedzieć cicho :) jednak to był ich obowiązek nas o tym poinformować
Lubię to! • Odpowiedz • 6 godz. • Edytowany

Julita Zduń Podczaszyńska No przeciez w normalnych warunkach ekonomicznych nie bylo zadnych podstaw zeby przypuszczac ze waluta dostanie p.erdolca...kurs waluty zachowywal sie irracjonalnie do jakichkolwiek ksiazkowych definicji bo banki na swiecie manipulowaly kursami walut. Byly kary, bylo wiezienie czyli przestepstwo.. I mamy za to przestepstwo placic bo mamy dupo.aty rzad

Julita Zduń Podczaszyńska Co takiego wydarzylo sie w szwajcarii zeby kurs oszalal?? Wygrali olimpiade??

Napisz odpowiedź…

Julita Zduń Podczaszyńska To nie jest kredyt mieszkaniowy tylko umowa forex a pieprzenie o produkcie laczonym to jest takie mydlenie oczu frajerom. N a moim profilu jest wywiad z bankuerem kt twierdzil ze klientom wciskali kredyty chf bo dostawali za nie wiecej kasy??wynikalo z tego ze zdolnosc w chf po kursie wtedy byla wyzsza....ale ten kredyt nie mial byc na dzien wyliczenia zdolnosci tylko na 30 lat...to czy oni uwzgledniali w wyliczaniy zdolnosci kredytowej na 30 lat ryzyko kursowe ? Wciskali te kredyty na potege bo mieli z tego wiecej kasy I a by wiecej zarobic trzeba bylo kit klientowi tak wcisnac zeby to podpisal. . Przeciez mieszkamy w pl!!!gnoje mieli w planach to sobie odbic po kursie na to wyglada. Szumowiny...
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 4 godz. • Edytowany

Essi Johnson Niestety, w moim przypadku było identycznie. Nie miałem wiedzy, że kapitał będzie rósł w zależności od kursów. Informowano nas o zmianach wysokości rat, o kapitale do spłaty nikt się nie zająknął. Symulacje kosztów kredytu były również robione w oparciu wysokość rat w całym okresie kredytowania, wtedy można było przemilczeć temat wysokości kapitału pozostałego do spłaty na dany moment okresu kredytowania...
Lubię to! • Odpowiedz • 6 • 5 godz. • Edytowany

Julita Zduń Podczaszyńska Kiedy kurs zaczął szybko rosnąć najpierw zaczęłam nadpłacać raty, a potem zastanawiałam się nad przewalutowaniem. Jednakże mój mąż przy okazji załatwiania różnych spraw był uspakajany przed tzw doradcę ze na pewno kurs niebawem spadnie bo Szwajcaria będzie bronić gospodarki... pewnie byli tak szkoleni... masakra... tymczasem uwolnili kurs i poleciał do 5 zł... mogą ci wciskać każdy kit za prowizję i nikt ich z tego nie rozliczy... to nawet nie tyle pracownicy co ich zwierzchnicy...skoro tak nasi politycy są współwinni temu żałosnemu przekretowi skoro nic z tym nie robią..jesteśmy niewolnikami długu na dzień dzisiajszy bo w gdyby ten sam kredyt był w pln mielibyśmy szansę się go pozbyć a tak jesteśmy uwiązani i stoimy w miejscu...
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 5 godz. • Edytowany

Ela Chudaś mi ciągle powtarzano,że niedługo przejdziemy na euro i sprawa się unormuje .. manipulowano nami nieźle..

Aldona Łosiewicz O euro u mnie też była mowa

Napisz odpowiedź…

Piotr Urbański Ja nie mam CKPH (Całkowity Koszt Pożyczki Hipotecznej) wpisanego w umowę. Próbowałem to od nich wydusić, napisali mi, że jest to niemożliwe do określenia ze względu na wahania kursu. To jak Ja bidny miałbym to oszacować?

Maciej Stachowski hehe...no to w ogóle jaja.

Paweł Mackiewicz Znaczy w żadnym kredycie ze zmienną stawką % też by się nie dało bo nie da się przewidzieć przyszłych zmian %. A jednak daje się, kluczem jest określenie 'na dzień zawarcia umowy'. Bank nie zna swoich kursów na dzień zawarcia umowy?

Piotr Urbański No właśnie to tym baranom napisałem, że ta kwota winna być wpisana na chwilę uruchomienia pożyczki.
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 2 godz.

Napisz odpowiedź…

Paweł Nogal zwróćcie uwagę na fakt, iż sektor bankowy wiedział o w zasadzie nieograniczonej skali ryzyka kursowego - wynika to z obszernej korespondencji bankowej przedstawionej przez ...ZBwP :-) jak również z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli PeKaO SA (mam dziennikarskie potwierdzenie autentyczności wypowiedzi) - czy ktoś z nas był informowany o tych opiniach? już tylko te fakty oparte przecież na konkretnych doświadczeniach włoskich i australijskich potwierdzają, że skala ryzyka została zatajona "w rzeźni" przed klientami; to tylko podkreśla wagę asymetrii ryzyka, które dodatkowo zostało w całości przerzucone na klienta - bank był zabezpieczony od spadku kursu na rynku transakcji swap
Lubię to! • Odpowiedz • 6 • 5 godz.

Maciej Stachowski millegang nie raczył do tej pory poinformować swoich klientów o prawomocnym wyroku sądu, dotyczącym ich umów :) Nawet jeżeli uważają, że nie ma to na nic wpływu to taka informacja powinna być
Lubię to! • Odpowiedz • 4 godz.

Barbara Szczepanik Panie Macieju gdzie można znaleźć ten wyrok?

Paweł Nogal szukajcie a znajdziecie https://www.bankowebezprawie.pl/baza-wyrokow/

Baza wyroków sądów dotyczących kredytów pseudowalutowych
bankowebezprawie.pl

Napisz odpowiedź…

Ela Chudaś Też tak samo myślałam w 2007 roku.. w pełni zgadzam się z tym testem.. juz pisałam o tym kiedyś,że myślałam, iż tylko raty będą liczyć w CHF a nie cały kapitał.. pewnie jakby w pełni pokazali mi symulacje tego pseuducha nawet dalej z nimi bym o tej mozliwości nie dyskutowała tylko wyszła od razu ...
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 5 godz.

Stanisław Adamczyk W kredyt PLN wbudowano instrument pochodny, żeby stworzyć coś, co miało przypomninać kredyt walutowy - niemniej jednak jest to produkt strukturyzowany - składający się z wielu elementów. Kluczowym jego problemem jest jego asymetryczność - inaczej są po...Zobacz więcej
Lubię to! • Odpowiedz • 8 • 5 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski konflikcie? kogo ma konstytucyjnie chronić państwo? banki?

Stanisław Adamczyk Ja uważam, że sektor finansowy powinien służyć gospodarce realnej - a więc firmom i ludziom. Niestety jest odwrotnie. Sektor finansowy i globalne przepływy kapitałowe to narzędzia drenowania narodów. Państwo jest administratorem pilnującym porządku w t...Zobacz więcej
Lubię to! • Odpowiedz • 5 • 3 godz. • Edytowany

Napisz odpowiedź…

Aldona Łosiewicz Mnie też informowano tylko o racie. Słowa na temat rosnącego kapitału nie było. Rozmawiałam z doradcą na ten temat. Dokładnie to pamiętam gdy mówiła mi o wzroście raty na poziomie 20% ale gdyby rata wzrosła do 1 100 zł to wtedy warto "przewalutować". Gdyby przyznała się wtedy, że wraz ze wzrostem raty, urośnie mi kapitał to nigdy nie zdecydowałabym się na taki kredyt.

Paweł Nogal niby proste ale umyka w morzu argumentów - tak rzeczywiście było, model argumentacyjny skupiał się na racie bazując na indukowanym w podświadomości oczywistym przekonaniu, że każda spłata jakoś pomniejsza kapitał bo ...go pomniejsza ale ten kapitał równolegle...rośnie :-)
Lubię to! • Odpowiedz • 4 • 5 godz.

Maciej Stachowski i właśnie to jest ważne i stąd ten post: "model argumentacyjny skupiał się na racie bazując na indukowanym w podświadomości oczywistym przekonaniu, że każda spłata jakoś pomniejsza kapitał". poza tym nie było informacji o rosnącym kapitale. nawet na piśmie co już stanowi dowód. same symulacje raty.
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 5 godz. • Edytowany

Paweł Nogal Maciej Stachowski słusznie - nie było symulacji wzrostu kapitału
Lubię to! • Odpowiedz • 4 • 5 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski Paweł Nogal czyli dla sądu może to już być argumentają. Krzysztof Orski? Barbara Garlacz?

Paweł Nogal Maciej Stachowski powinno być :-)

Maciej Stachowski Paweł Nogal No to mamy gagatków :)

Aldona Łosiewicz Moja symulacja

Marcin Boro Pytanie co z tą wiedzą mozna zrobić? Zapytam moich mecenasow

Paweł Nogal idealne do udowodnienia przesłanek z art. 385(1) par.1 kc w każdym indywidualnym przypadku
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 3 godz.

Paweł Mackiewicz Nawet symulacje wysokości rat kredytu modelowego 'w sytuacjach skrajnych' były zmanipulowane.
1. Różnica oprocentowania kredytu PLN i indeksowanego większa niż w faktycznej ofercie banku.
2. Spread nie wliczony w wysokości raty.
3. Okres spłaty kredytów modelowych krótszy niż w umowie.
4. Oprocentowanie kredytu modelowego niższe niż początkowa stawka % w umowie.
5. Kwota kredytu modelowego niższa niż w umowie.

Wszystkie czynniki bez wyjątku powodują nadmuchanie 'korzyści' kredytu indeksowanego nad złotówkowym. Tylko w pkt.5 wielkość raty skaluje się proporcjonalnie do rzeczywistej wysokości kredytu z umowy. Spread w pkt.2 definiowany przez bank jako np. 12 gr też nie mówiłby jednoznacznie o ile wzrośnie rata i saldo nawet gdyby bank wspomniał o spreadzie, przecież zwiększy nie o 12gr. Każdy znany mi regulamin, Getin i mBank definiują spread jako różnicę kursów w gr a nie względną w %. Nawet podanie spreadu w % i że o tyle wzrośnie rata też byłoby oszustwem, z powodu innej bazy. Spread % odniesiony jest do jakiegoś kursu średniego, w niektórych umowach do kursu NBP, w innych do średniego z kursów kupna i sprzedaży z tabeli, w innych nie wiadomo do czego. Tymczasem saldo i rata na dzień zawarcia umowy indeksowane są nie spreadem (ściślej 1+spread%), ale ilorazem (kurs sprzedaży)/(kurs kupna) z dnia zawarcia umowy. Zatem bazą współczynnika indeksacji jest kurs kupna, dolna granica widełek a nie środek. Taki iloraz zawsze przyjmuje wyższą wartość niż (1+spread%).

Pozostałe uproszczenia w pkt 1 3 4 ze względu na nieliniowy, złożony wykładniczy charakter zależności na ratę annuitetową, bez wyjątku powodują przeskalowanie korzyści waloryzawanego nad złotowym oraz zaniżenie wpływu skrajnych czynników na wysokość raty w warunkach umowy.

Każdy bez wyjątku parametr w oświadczeniach o ryzyku powoduje przekolorowanie zalet kredytu, zmniejsza skalę zmian wysokości raty względem faktycznych warunków umowy. Nie ma mowy o pomyłce. Gdyby to była seria pomyłek niedouczonych bankierskich pisarzy informacji o ryzyku, to jedne pomyłki powodowałyby podkolorowanie, inne pogorszenie wrażenia o ryzyku. Tu mamy świadome cyniczne działanie po cynicznym przestudiowaniu arytmerycznych właściwości annuitetu i indeksacji.

Przetestowane na informacji o ryzyku z Getinu 2008 i mBanku 2009. Nie znane są mi z innych banków, ale próba na dwóch bez wyjątku wskazuje na identyczny schemat.

Poszło do obu jako część argumentacji do odstąpienia od umowy w wyniku podstępu i wprowadzenia w błąd.
Lubię to! • Odpowiedz • 2 godz. • Edytowany

Napisz odpowiedź…

Katarzyna Garncarek Ja napisalam o tej kwestii w zawiadomieniu do Prokuratury.

Ela Chudaś mi coś świta jak doradca mi mówił,że jakby rata za bardzo wzrosła to bank na tą sytuację ma zabezpieczenia.. ja to zrozumiałam wtedy tak,że zabezpieczenia przed dalszym wzrostem raty , dla klientów też, a nie tylko dla banku ... jesso jaka ja wtedy byłam głupia.. jak sobie teraz wyobrażę to co wiedział doradca bankowy a co "wiedziałam" ja i jak się pewnie ze mnie nabijał później, to mam niezłą gulę w gardle :P ...

Leszek Abrahamowicz Świetny artykuł Ryszard Styczynski. Dziękuję.
Bardzo dobra dyskusja.
Mnie też informowano, że ryzyko kursowe to max. 20%.
Myślę, że na przyszłe potrzeby procesowe powinniśmy stworzyć w jakiś sposób bazę oświadczeń " kredytobiorców" danego banku , że infotmowano nas tylko a takim 20% ryzyku wzrostu raty. Podpisanych oświadczeń, które byłyby dowodem w sądach bowiem w umowiach bank o tym nie informował....

Robert Murdziński Zgadza się. Ryzyko max. 20%, przemilczany wzrost kapitału i w moim przypadku niezdolność do "kredytu" w zł.

Ela Chudaś tak, to byłoby bardzo , bardzo dobre do argumentacji sądowej p/ciw bankom..

Maciej Stachowski jaki artykuł?

Leszek Abrahamowicz http://styczynski.blogspot.sk/.../kredyty-walutowe-po...
Kredyty walutowe: Po czyjej stronie stoi T.Ostrowski?
Pojawił się dzisiaj w prasie niezwykle niesmaczny tekst "Kredyty walutowe: Po czyjej stronie stanie Rzecznik Finansowy?" gloryfikujący s...
styczynski.blogspot.com|Od: ryszard.styczynski
Lubię to! • Odpowiedz • Usuń podgląd • 2 • 5 godz.

Napisz odpowiedź…

Paweł Nogal mam teraz pytanie: kto z Was syntetycznie napisze o głównych argumentach tej dyskusji na forum na http://www.bankowebezprawie.pl? bardzo konkretna dyskusja ale tutaj przepadnie; dziękuję za zespołową pracę!

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu SBB
bankowebezprawie.pl

Odpowiedź od: Paweł Nogal • 7 odpowiedzi • 4 godz.

Basia Malujdy mnie także informowano o ryzyku bardzo delikatnie że tak powiem, nie domyśliłam się ,że kapitał w razie czegoś wystrzeli jak strzała... gdybym miała wtedy taką świadomość nigdy bym bym tego szajsu nie podpisała.

Marzena Ravel dokładnie to jest sedno naszej sprawy

Piotr Urbański Mnie także informował doradca o ryzyku 20%, ale podkreślał, że CHF jest tak stabilną walutą, że to niemożliwe wręcz. Dlaczego nie miałem chociaż dyktafonu wtedy. :(
Lubię to! • Odpowiedz • 6 • 4 godz. • Edytowany

Evka No No jakże! Mnie szeroko poinformowali :D

Ukryj 22 odpowiedzi

Julita Zduń Podczaszyńska Poinformowali cie na pismie w pliku 60 stron umow, aneksow, aneksow do aneksow....a co mowili slownie?? Ze kredyt bezpieczny, ze waluta pewna, itd..??
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 4 godz. • Edytowany

Aldona Łosiewicz I gdyby tych kilka zdań dopowiedzieli i dodatkowo dali do podpisania to już bym zrezygnowała.

Evka No Julita Zduń Podczaszyńska Wiadomo.Ale jest? Jest! :P

Robert Murdziński No, to Evka nie może mieć pretensji do banku ;-)
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 4 godz.

Julita Zduń Podczaszyńska Skoro sami tam napusali ze warto rozwazyc kredyt pln to czemu przyznali chf??zeby zgarnac wyzsza prowizje?

Aldona Łosiewicz Nie widzę tu twojego podpisu. Ja musiałam każdą stronę podpisywać

Julita Zduń Podczaszyńska Mojemu mezowi.powiedzieli ze poniewaz zarabiabia w walucie, nie chf to mu sie oplaca taki kredyt... czyli przewalutowywal 2 krotnie z nok na pln I z pln na chf

Evka No Julita Zduń Podczaszyńska Bo podobno wybrałam sama heheh. Zrezygnowalamz raty o 500 wiekszej w pln podobno bylana nia zdolnosc. Tylko potem sie okazało ze trzeba i prowizje zaplacić przed i obnizyc kwote w chf nawet bo jednak zdolnosci braklo. Aldona podpisy sa tylko na drugiej stronie :) bez daty i jakies takie kulfony... rozwazam nawet grafologa choc to zbedny wydateki może moja paranoja juz :)

Julita Zduń Podczaszyńska No wlasnie bankierzy wylicali tobie ze masz wieksza zdolnosc w chf. Jednak ostrzegaja ze mozliwe ze mozesz nie miec w przyszlosci, ale w sumie nie wiadomo czy mozesz czy nie...

Julita Zduń Podczaszyńska To po co wogole liczyli ta zdolnosc? To byla czysta abstrakcja a nie zdolnosc.

Evka No Julita Zduń Podczaszyńska Liczyli zdolność do zostania jeleniem :D

Julita Zduń Podczaszyńska Wybralas tansza opcje. Wiele osob tak robilo. Rozmawialam z babka. Pokazali jej dwie tabelki po lewej ma pani raty w chf a po prawej raty w pln. Te po lewej sa nizsze a po prawej wyzsze. Chce pani splacac raty nizsze czy po 500 zl wyzsze... A ty, no pewnie ze nizsze... ty.zadowolona bo.nizsze raty a ona bo zgarnie za ciebie wiecej kasy

Evka No Julita Zduń Podczaszyńska Nie wybrałam. Bank taktwierdzi ale to kłamstwo. Nie mialam zdolnosci na PLN i moj prawnik to udowadnia. Zreszta zapytamy bankstera jak to liczył w Warszawie bedzie przsluchanie speców.

Julita Zduń Podczaszyńska To jeszcze lepiej. Pani nie ma zdolnosci w pln ale polecamy rozwazenie kredytu w pln. To j nie mialas zdolnosci w pln to.po co polecali? A na co mialas wtedy wziac kredyt w hln? Na hulajnoge??

Evka No Julita Zduń Podczaszyńska Nie polecali, nie oferowali. Wydrukowali sobie taki papierek bo było nakazane. Sciema

Julita Zduń Podczaszyńska Tak jak pisalam wczesniej. Ustnie bajer I podkladka do kwitow umowy 60 stron z aneksami. Strasznie perfidne
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 4 godz. • Edytowany

Paweł Nogal jeśli to podpisałaś, po prostu używasz innych argumentów :-)

Evka No Paweł Nogal tam podpisalam, druga strone tylko i bez daty. I wogole pismo jakiestakie kulfoniaste :) A tak serio to wszystkie inne dokumenty z datą umowy na 2 dni przed wygasnieciem przedwsztepnej -opoxnienie z winny banku. Zapoznanie sie w godzine -spotkanie z konsultantem o 17, gdzie bank do 18 itd.. itd... Jest oczym rozmawiac na sali sadowej. Jest wesoło

Maciej Stachowski czy dali ci to wcześniej czy też podsunęli jak wiele innych karteluszków przy podpisniu umowy? jeżeli chodzi o tabele różnic kursowych i wyjaśnianie problemu to ograniczało się to tylko do rat. sytuacja wygląda tak, że mówili co innego a dali ci do podpisania co innego
Lubię to! • Odpowiedz • 3 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski podpis na drugiej? to na pierwszej chyba parafka powinna być? ;) jak sama piszesz: podpis jest na stronie, na której nie ma o tym informacji
Lubię to! • Odpowiedz • 41 min • Edytowany

Maciej Stachowski "Pokazali jej dwie tabelki po lewej ma pani raty w chf a po prawej raty w pln. Te po lewej sa nizsze a po prawej wyzsze. Chce pani splacac raty nizsze czy po 500 zl wyzsze." A pokazali takie same tabelki z kapitałem w naszym produkcie i w kredycie PLN? :)
Lubię to! • Odpowiedz • 33 min • Edytowany

Julita Zduń Podczaszyńska Nie :):) Tak mowila mi jedna babka kt tez ma kredyt chf. Wzielam tanszy. Powiedziala takie bylo myslenie ludzi... tylko jak chf by poszedl do np 6 lub 8 zl... wszystko moze d ie wydarzyc to wtedy zawal I hopla
Lubię to! • Odpowiedz • 31 min

Napisz odpowiedź…

Julita Zduń Podczaszyńska Jezeli wyliczano zdolnosc kredytowa po kursie na dzien podpisania umowy to po takim kursie powinno byc przewalutowanie. Bankierzy wiedzieli lepiej niz klienci o ryzyku kursowyn I innych zagrozeniach. Pan ci wyliczyl ze masz zdolnosc to masz. Moze jeszcze klienci sami mieli badac swoja zdolnosc???
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 4 godz. • Edytowany

Odpowiedź od: Evka No • 3 odpowiedzi • 4 godz.

Marzena Andrzejewska Dudzińska Ja byłam przekonana że raty i tylko raty będą zależne od wysokości kursu franka, a sama wartość kredytu będzie malała tak jak to ma miejsce w kredycie złotówek. Czyli do póki spłacamy to każda rata powiązana jest z Frankiem natomiast gdy chcemy spłacić ten kredyt jednorazowo to liczony jest jak standardowy kredyt zlotowy. Byłam tego pewna.
Lubię to! • Odpowiedz • 6 • 4 godz.

Marzena Ravel ja też,przez głowę by mi nie przeszło że to taki szfindel

Napisz odpowiedź…

Kris Krzysztof ŚWIETNIE, ŻE TEN TEMAT PORUSZONO!!! TO JEST SEDNO PROBLEMU. JA TEŻ ZORIENTOWAŁEM SIĘ, ŻE KAPITAŁ MI ROŚNIE BEZ OGRANICZEŃ 3 LATA TEMU GDY ZACZĄŁEM SPRZEDAŻ DOMU. BYŁEM W SZOKU, GDY PODANO MI POZOSTAŁĄ KWOTĘ DO SPŁATY!!! BYŁEM CAŁY CZAS PRZEKONANY, ŻE K...Zobacz więcej
Lubię to! • Odpowiedz • 5 • 4 godz.

Julita Zduń Podczaszyńska A szczur /szczurek/ za poprzedniej kadencji stwierdzil, ze rzad zacznie sie martwic jak chf bedzie po 6 zl. Zarabiscie... .. tzn kiedy bank z milionera zrobi zebraka na dworcu przy pomocy klauzul niedoz w olonych rzad bedzia patrzyl I myslal

Napisz odpowiedź…

Megy Rodel wiecie co pokazała dyskusja? że większość z nas zastanawiała się nad tym przekłamaniem i brakiem informacji ze strony banku o wzroście kapitału a nie tylko raty , ale właśnie po cichu. Zobaczcie z drugiej strony jak dyskutowanie o tym utwierdziło wiele innych osób, że jesteśmy w takiej samej sytuacji - w grupie. W grupie jest siła bo wszyscy mamy ten sam wózek (z małym podziałem na różne umowy).

Megy Rodel Mi to osobiście daje siłę i chęć do dalszego działania - nie oddawajcie tak po prostu swoich majątków - na to pracujecie. Róbcie coś.
Nawet jesli uważacie że nadchodząca manifestacja w marcu nic nie da - to wam się to tylko wydaje. Ona da nam dalej temat krążący w obiegu.
Lubię to! • Odpowiedz • 4 • 4 godz.

Megy Rodel Manifestacja 25.03 - przyjdź i zabierz ze sobą rodzinę.

Megy Rodel A jeszcze pisząc o tym fakcie ja również nie wiedziałam, że kapitał również wzrośnie. Tak samo karmili mnie ewentualnie wzrostem raty, ani słowa nie mówiąc o kapitale.
Po prostu nikt słowem o tym nie powiedział.
Rozumiałabym, że mam zapłacić wyższą ratę bo kurs wzrósł, ale do chole*y jasnej jakim cudem mam spłacić więcej pieniędzy niż dostałam... To jak spłata do śmierci i wynajmowanie nieruchomości od banku. NIe damy im się !! :)
Lubię to! • Odpowiedz • 4 • 4 godz.

Kris Krzysztof I TO TRZEBA TERAZ MOCNO WYKRZYCZEĆ WSZĘDZIE!!!!!
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 3 godz.

Andrzej Malewski Dokładnie tak było , a dodatkowo zapewniali, że nie ma takiej możliwości by rata wzrosła więcej niż 20%

Angelika Grabowska A jak rata wzrosnie nadto to ....pierwsze przewalutowanie gratis

Megy Rodel tylko właśnie nikt nie powiedział, że kapitał też... Skrzętnie to pomijali w rozmowach..

Angelika Grabowska Dokladnie...

Angelika Grabowska Dlatego co to za gratis

Napisz odpowiedź…

Łukasz Krasowski Zwracam uwage na jeszcze jedna sprytnie prowadzona kwestie - nikt tez nie mowil, ze gdy kurs spadnie, to pan/pani bedzie zarabial bo bedzie mial/a mniej kapitalu do splaty. Kwestia kapitalu byla kompletnie przez pracownikow bankow omijana.

Agata Hiero-Cichoń Poruszałam juz ten temat, bylo to celowo ukrywane.

Sławomir Tarnowski Tak właśnie nas wydymali

Paweł Mackiewicz Informacje zawarte w umowach wskazują na pewien dualizm, rozdwojenie jaźni bankierów. Np Getin podawał przy CKK że ostateczna wysokość kosztów kredytu będzie uzależniona od zmian stawki %, zamknięty katalog czynników zmienności. W oświadczeniu o ryzyku są dwie informacje, 1) spread powiększa raty i nic innego, 2) zmiany kursu powodują zmiany wysokości raty oraz zadłużenia przeliczonego na PLN.
A jednak wpływa, pytanie dlaczego nie wpływa na CKK i dlaczego spread nie wpływa na wysokość zadłużenia?
Niejasna niespójna informacja już sama w sobie jest wprowadzaniem w błąd. Bank musi wykazywać się rzetelnością wobec klienta, nie wykorzystywać swojego profesjonalizmu przeciw interesom klienta. Trudno dopatrzeć się tu tych cnót.

Romana Idczak Krzywelska Ja też tak myślałam w 2008. Nawet w banku jak pytałam co będzie jak CHF pójdzie w górę to miły Pan powiedział, że nic wielkiego się nie stanie. Tylko rata ewentualnie pójdzie w górę, w co wątpi, bo CHF jest bardzo stabilną walutą. Nikt mnie nie poinformował, że kapitał też wzrośnie. A ja ciemna masa, nie pomyślałam o tym, że tak się stanie
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 2 godz.

Igor Kowalski Żaden sąd nie kupi pomysłu, że nie wiedzieliśmy, że kapitał do spłaty zmienia się wraz z kursem waluty waloryzacji. Zmienia się - nie tylko rośnie ale czasem także maleje. Ja w roku 2005 brałem pierwszy kredyt frankowy wg kursu 2,73. Spłaciłem go w 2007 roku po kursie 2,2. Ktoś policzy, ile na tym zarobiłem procentowo?

Problemem jest nieinformowanie o ryzyku spreadu walutowego. Spread był nieprzewidywalny bo pod pełną kontrolą banku. Bank tego nam nie uświadomił. I nie ma żadnego zapisu w żadnej umowie, który by mówił "UWAGA: koszty kredytu są zależne także od spreadu w tabeli banku, a spread ustala bank na zasadach, które są tajemnicą".

Ukryj 14 odpowiedzi

Maciej Stachowski wpisy pod tym postem świadczą jednak o tym, że nie informowano również o zmienności kapitału
Lubię to! • Odpowiedz • 2 godz.

Paweł Nogal kupi nie kupi, trzeba to przedstawiać w całym kontekście ryzyka kursowego - spread to samo

Maciej Stachowski jak pisał Paweł Nogal powyżej: "model argumentacyjny skupiał się na racie bazując na indukowanym w podświadomości oczywistym przekonaniu, że każda spłata jakoś pomniejsza kapitał"

Paweł Nogal Maciej Stachowski należę do tych idiotów, którzy nie brali tego pod uwagę :-) na serio....
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 2 godz.

Igor Kowalski Pokażcie mi umowę, z treści której nie wynika, że kapitał do spłaty zmienia się wraz z kursem waluty.

Maciej Stachowski nawet jeśli ktoś podpisał jakiś świstek tak jak Ewka Evka No to i tak cały przekaz był inny do podsuwanego podstępnie świstka. Tak zresztą jak nasz produkt jest również niezgodny z opisem. Ja kiedyś np kupiłem nagrywarkę. Zapłaciłem za nagrywarkę o prędkości x 16. po kilku miesiącach użytkowania nabrałem podejrzeń porównując ją do nagrywarek kolegów, że cusik jest za wolna. idę do media a oni ni mówią, że to jest nagrywarka o prędkości x4. :) na paragonie mam x 16. i co? stwierdzili, że to nie jest nagrywarka z paragonu a ja im usiłuję wcisnąć ciemnotę. Sklep rzecznika miał gdzieś. Poszedłem jednak po rzeczniku konsumentów do inspekcji handlowej, która jak ich postraszyła inspekcją to zaraz mi zwrócili nowiutką nagrywarkę :) i to o prędkości x24 bo już wtedy nie było x16. Tak też powinien działać nadzór w tym kraju odnośnie banksterki i wtedy wszystko byłoby w porządku...Chyba zrobię z tym wpisem osobnego posta bo dobrze oddaje materię naszego produkru niezgodnego z opisem, informacją w stosunku do tego co mamy, mimo, że na paragonie mamy co innego :)
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 2 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski Paweł Nogal ja też :)

Evka No Maciej Stachowski No nie wiem... na paragonie oprócz tabel bankow wszystko jest tylko, nie mialeś jak i kiedy wnikliwie zapoznać sie z zawiłym opisem na opakowaniu a sprzedawca wciskał Ci kity i to łyknąłeś. Dodatkowo parametry na opisie są niezgodne z ówczesnymi normami itd... efektem wzystkiego kupiony przedmiot naraził Cię na sraty/niebezpieczeństwo itp. W moim przypadku jeszcze sprzedawca posunął sie do podstępu czasowego, wiedząc ze niepodpisanie umowy wiąze się ze stratą ok 25 tys. Podsuwał, podpisywałam.

Maciej Stachowski Evka No no właśnie. W domu okazało się, że otrzymałaś produkt niezgodny z opisem sprzedawcy. Paragon w tym momencie jest umową, która nie jest na ten produkt, o którym byłaś informowana przy jego sprzedaży.
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 1 godz.

Romana Idczak Krzywelska Igor Kowalski, może nie tak wprost, ale w mojej umowie jest to napisane bardzo ogólnikowo. Jest zapis, że w razie wzrostu kursu waluty, do której jest indeksowany kredyt, "nastąpi odpowiedni wzrost zadłużenia w złotych polskich wobec banku" ale już przy wzroście oprocentowania jest napisane wprost , że " nastąpi odpowiedni wzrost wysokości rat kredytu, a w konsekwencji wysokość całego zobowiązania wynikającego z umowy". Więc w miejscu gdzie chcieli to wytłumaczyli dokładnie, a w miejscu, gdzie było im niewygodnie wytłumaczyli ogólnikowo. Ja wiem, TERAZ, o co chodzi, ale wtedy, kiedy cieszyłam się, że będę miała dom, nie zwracałam uwagi na szczególiki w umowie, tym bardziej, że tłumaczono mi, że TYLKO wzrośnie rata. Wiem też, że nie wykorzystam tego w sądzie, bo jest to słaby argument i sędzia będzie patrzył na mnie jak na głupka, chyba, że jest w podobnej sytuacji i mnie zrozumie. Ja jednak zaryzykuję i będzie to wykorzystane przeze mnie w sądzie, a jaki będzie tego skutek, to się okaże

Maciej Stachowski Romana Idczak Krzywelska podstawowe pytanie: zdawałaś sobie z tego sprawę, ze kapitał będzie rósł wraz ze wzrostem chf podpisując umowę, przed jej podpisaniem lub jak wróciłaś już do domu? Byłaś o tym poinformowana lub choć naprowadzona w rozmowie na ten trop? U mnie było tylko ciągłe pokazywanie wykresów odnośnie rat i o nich mowa. Czyli dali Ci do podpisania umowę niezgodną z opisywanym produktem. Nie informowali oni też Ciebie o ryzykach produktu, na który dali Ci do podpisania umowę. Informowali Ciebie o ryzyku produktu, w którym tylko RATA jest zależna od CHF
Lubię to! • Odpowiedz • 1 godz. • Edytowany

Maciej Stachowski Argumentem dla sądu może być to, że nie otrzymałeś symulacji rosnącego kapitału na wykresach i liczbach !!!! Taki drobny pominięty szczegół :) Niech bank przedstawi taką symulację podpisaną przez Ciebie :) To świadczy o nierzetelnym poinformowaniu o ryzyku przez Ciebie podejmowanym. Przedstawił symulację rat a najważniejszego szczegółu nie?
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 1 godz. • Edytowany

Romana Idczak Krzywelska Dokładnie Maciej Stachowski. Nikt nas o takich rzeczach nie informował
Lubię to! • Odpowiedz • 1 godz.

Maciej Stachowski Romana Idczak Krzywelska Argumentem może być to, że nie otrzymałaś symulacji rosnącego kapitału na wykresach i liczbach !!!! Taki drobny pominięty szczegół :) Niech bank przedstawi taką symulację podpisaną przez Ciebie :) To świadczy o nierzetelnym poinformowaniu o ryzyku przez Ciebie podejmowanym a wręcz o próbie zatajenia kluczowego dla umowy szczegółu. Na raty przedstawili i informowali a na kluczowy wzrost kapitału już nie? to jest jak najbardziej mocny argument
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 1 godz. • Edytowany

Napisz odpowiedź…

Anna Pyzłowska Mi doradca powiedział że jak frank skoczy to szybciej splace kredyt...

Romana Idczak Krzywelska Idąc tokiem myślenia wyższe raty, szybsza spłata też można tak to zinterpretować. No ale niestety, nikt nam nie uświadomiła,że będzie inaczej

Anna Pyzłowska Dokładnie. Jakbym o tym kapitale wiedziala to wprost od "doradcy" udałabym sie do prokuratury że probują mi wcisnac toksyczny instrument finansowy!

Napisz odpowiedź…

Urszula Lenartowicz Do głowy nie przyszło? O tym trąbimy od 3 lat, ze nie o raty chodzi tylko o rosnące zadłużenie! I to jest przyczyną wielu sfrustrowanych tutaj ludzi. Ale widzę, że niektórzy się budzą. To czas na manifestację, jeśli zrozumiałeś o co walczymy. Nie odkładaj i nie myśl, że ONE załatwią. Ty masz walczyć, ty!
Lubię to! • Odpowiedz • 3 • 2 godz.

Maciej Stachowski MY!!!! Chodzi dokładnie o to akurat w tym poście, że nie byliśmy dostatecznie informowani o tym, że zadłużenie będzie rosło wraz ze spłatą kredytu. INFORMACJA to podstawa a w zadadzie jej brak w tym przypadku. brak lub zakamuflowanie

Megy Rodel myślę,że każdy pisał, że do głowy nie przyszło w momencie podpisywania umowy, że kapitał urośnie.. Fakt jednak faktem, że wiele osób budzi się z letargu teraz..

Megy Rodel Maciej Stachowski lepiej pisać Ty masz walczyć bo to wskazuje konkretną osobę, a pisząć my oni, ta odpowiedzialność się rozmywa bo każdy liczy na "kogoś". Napisałabym Ty masz walczyć w grupie z innym współupolowanymi.

Maciej Stachowski Megy Rodel Wiele oczywistych spraw wychodzi w trakcie...To że rosnący kapitał jest problemem, wiemy już od dawna. Jednak chodzi o to, ze ludzie boją się przyznać do tego, że nie byli o tym informowani a sami na to nie wpadli. O to chodzi

Megy Rodel Maciej Stachowski aaa to nie doczytałam do końca chyba, w sensie inaczej zrozumiałam ;)

Maciej Stachowski Nie mówię o znanym problemie rosnącego kapitału a o problemie nieinformowania lub niewystarczającego informowania nas o problemie rosnącego kapitału :) Jak widać nie jestem niedoinformowanym wyjątkiem :)

Urszula Lenartowicz Niestety. Od tego się zaczęło, że większość członków"starych" zaczęło dawno dostrzegać ten problem. Raty to pikuś. Tomasz Sadlik był pierwszym, który zaczął ten taniec z sądami. Inni nie wiedzieli jak go ugryźć. Nikt nikogo nie informował o tym, że zamiast 200 000 PLN będzie spłacał 500 000 PLN. Czas zacząć liczyć, bo jak widać wielu nie wie o co tu naprawdę chodzi. A to chodzi o nasze życie, rodziny i pieniądze. I o niewypłacalność, bo jak widać kurs dalej idzie w górę. Tylko wyjście 100000 , 200000 ludzi na ulicę może coś zmienić.

Julita Zduń Podczaszyńska To jest bardzo niebezpieczne. W momencie kiedy chcesz sprzedac nieruchomosc no. My mamy taka sytuacje, ze chcielismy sprzedac nieruchomisc I pozbyc sie kredytu. Nie ma jak. Do splaty ci pozostaje jak z a druga t a ka nieruchomisc I to po 10 latach splacania... szok

Marzena Andrzejewska Dudzińska No właśnie. Raty kredytu powinny być powiązane z Chf a samo zadłużenie czyli to co zostało do spłacenia powinno być liczone tak jakby kredyt był od początku zlotowy. Zadłużenie powinno nam maleć a nie rosnąć. O to powinniśmy walczyć.
Lubię to! • Odpowiedz • 40 min

Napisz odpowiedź…

Simon Sarniki Dokładnie Dokładnie Dokładnie nie chodzi o raty które są o parecer zł wyższe tylko chodzi o kapitał który jest to kilkaset tysięcy wyższy

Simon Sarniki Dlatego najlepiej napisać Pożyczyłem 300 spłaciłem 200 zostało 400

Leszek Abrahamowicz Moja umowa była tak skonstruowana, że informowała o ryzyku kursowym rat kredydu
( co wmawiał słownie przedstawiciel banku, że to max. 20% ale w umowie na piśmie tego nie było) i ogólnie " o ryzyku zobowiązań wobec banku. Skoro szczegółowo podkreślano ryzyko dotyczące rat ( żeby na tym skupić uwagę) a o ryzyku dotyczącym ew. wzrostu kapitału do spłaty przedstawiano ogólnie jako " zobowiązanie wobec banku" to była to psychologiczna manipulacja. Wytwarzano presję czasu na podpisanie umowi i NIE POZWOLONO WYJŚĆ Z BANKU Z UMOWĄ ŻEBY JĄ SKONSULTOWAĆ! Myślę, że sporo ludzi z Raiff to potwierdzi. Czy są to argumenty dla sądów...? Nie wiem ale gdyby kilku świadków potwierdziło taką nanipulację to może miałoby to znaczenie. Mam na papierze jakąś symulację, że bardziej opłaca się brać kredyt w CHF niż w PLN
Lubię to! • Odpowiedz • 2 • 1 godz.

Maciej Stachowski W millegangu to samo. Szybko trzeba podpisywać bo się promocja skończy i warunki będą gorsze. A "zobowiązania" wobec banku powinni nazywać po imieniu i przedstawiać na piśmie symulacje zadłużenia a w zasadzie rosnącego kapitału. Dali Ci wtedy do podp...Zobacz więcej
Nie lubię • Odpowiedz • 1 • 1 godz. • Edytowany

Napisz odpowiedź…

Leszek Abrahamowicz ...ale symulacji ew. wzrostu kapitału już nie. Podobnie z ratami.

Maciej Stachowski Sam właśnie powyżej przedstawiłeś argument :) Argumentem może być to, że nie otrzymałeś symulacji rosnącego kapitału na wykresach i liczbach !!!! Taki drobny pominięty szczegół :) Niech bank przedstawi taką symulację podpisaną przez Ciebie :) To świadc...Zobacz więcej
Nie lubię • Odpowiedz • 1 • 1 godz. • Edytowany

Napisz odpowiedź…

Ania Rzemyk my w złotówkach też otrzymaliśmy papierek o ryzyku stopy procentowej, kredyt w 2009r z WIBORem 12M a papierek z 2002 r z WIBORem 3 M. Ale co tam. NIC SIĘ NIE STAŁO. Oszuści!!!!
Lubię to! • Odpowiedz • 1 • 57 min
Adam Kodman

Wróć do „Dyskusje ogólne”