Prośba o wypełnienie ankiety

Moderator: marekrz

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Studentka
Początkujący
Bank poszkodowanego: Nie mam kredytu w banku
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Prośba o wypełnienie ankiety

Postautor: Studentka » 01 kwietnia 2017, 13:11

Jestem studentką Finansów i Rachunkowości i piszę pracę dyplomową na temat sytuacji kredytobiorców frankowych. W związku z tym zwracam się do Państwa z prośbą o wypełnienie moich ankiet. Jedna z nich skierowana jest do Frankowiczów, druga - do ogółu społeczeństwa, w celu poznania ich opinii m.in. na temat pomocy dla kredytobiorców frankowych.

Link do ankiety dla kredytobiorców frankowych: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link

Link do ankiety dla osób, które nie zaciągnęły kredytu frankowego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank

Re: Prośba o wypełnienie ankiety

Postautor: JaW » 01 kwietnia 2017, 17:32

Szanowna Pani Studentko Ewo,
Pytania ankiet są sformułowane w taki sposób, że posiadacz kredytu indeksowanego kursem CHF lub denominowanego w CHF nie może na nie odpowiedzieć.
Już pierwsze pytanie "Czy posiada Pan/Pani kredyt we franku szwajcarskim? " wyklucza z potencjalnych uczestników ankiety kilkaset tysięcy wyżej wymienionych kredytobiorców. Kredyty waloryzowane/indeksowane/denominowane, czyli inaczej kredyty złotowe powiązane z kursami CHF są bowiem kredytami w PLN, a nie we frankach szwajcarskich (CHF). Transze wypłacane były w PLN, raty spłacane są (w większości przypadków) w PLN, więc gdzie Pani tu widzi franki szwajcarskie ?
Kredyty bezpośrednio we franku szwajcarskim prawdopodobnie były w Polsce udzielane, ale raczej w śladowych ilościach i głównie osobom/firmom posiadającym dochody w tej walucie, względnie zamierzającym inwestować w Szwajcarii. Takie osoby zapewne nie mają powodu udzielać się na tym forum, dlatego proszę nie spodziewać się licznych odpowiedzi.
Nie mogą również uczciwie uczestniczyć w ankiecie osoby nie posiadające takiego kredytu, także z powodu niewłaściwie sformułowanych pytań.
Wady obu zestawów pytań wynikają zapewne z Pani niewiedzy, na czym polega problem tych kredytów. Otóż - w wielkim skrócie - problem ten polega na licznych wadach prawnych umów kredytowych, mogących powodować nieważność niektórych postawień lub nawet całych umów. Wady te już dosyć licznie potwierdzają sądy.
Oczekiwaniem posiadaczy kredytów powiązanych z kursami walut obcych (bo były takie odnoszone do euro a nawet japońskiego jena) jest usunięcie z ich umów niezgodnych z prawem postanowień, nie zaś jakaś pomoc materialna, którą sugerują pytania ankiet.
Bliższe szczegóły znajdzie Pani na tym i na innych forach internetowych.
Nie sądzi Pani, że przed redagowaniem ankiet warto byłoby zapoznać się z faktami, o stosunek do których zamierza Pani pytać, a same pytania formułować precyzyjnie i jednoznacznie ?
Z poważaniem,
JaW

Studentka
Początkujący
Bank poszkodowanego: Nie mam kredytu w banku

Postautor: Studentka » 02 kwietnia 2017, 13:45

Szanowny Panie JaW,
dziękuję bardzo za uwagi, postaram się do nich dostosować. Wiem, że ów kredyty poprawnie nazywają się denominowanymi i indeksowanymi do CHF, wiem także na czym one polegają i jakie są ich zasady wypłaty i spłaty, niemniej jednak dziękuję za pouczenie. Jeżeli chodzi o same nazwy, to tak się osłuchałam i oczytałam o "kredytach we franku szwajcarskim", że rzeczywiście formułując pytania nie pamiętałam o tym by podać ich pełne nazwy.
Mówiąc z kolei o wadach umów, to pierwszym, co mi się nasuwa na myśl jest to, że umowy kredytowe naruszają zasadę swobody kontraktowej. Żaden z Frankowiczów nie otrzymał fizycznie takiej kwoty kredytu, nie wykorzystał jej, więc umowa jest sprzeczna z prawem. Z tego co wiem postulat o unieważnienie przynajmniej części kredytu zawarty był w propozycji SBB. Powstały również inne propozycje, które także wspomniane zostały w mojej ankiecie. Rozumiem, że większość kredytobiorców oczekuje unieważnienia kredytu, więc powinni oni zaznaczyć opcję z propozycją SBB. Jeżeli są jednak tacy, którzy oczekują innego rodzaju pomocy, powinni zaznaczyć odpowiednią dla nich propozycję. To samo tyczy się ankiety do ogółu społeczeństwa.
Z poważaniem, Ewa

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank

Postautor: JaW » 02 kwietnia 2017, 22:37

Szanowna Pani Ewo,
Nadal Pani błądzi. Nie "swobody kontraktowej" ale "równowagi kontraktowej stron umowy".
Niestety nie jest tak, że studiując Finanse i Rachunkowość na poziomie licencjatu może Pani w - mam nadzieję - poważnym badaniu stanu świadomości opinii publicznej co do kwestii kredytów indeksowanych/denominowanych, mylić te zasady.
Swobody kontraktowej banki miały tak wiele, że w większości znanych mi umów kredytowych umieszczały nienegocjowalne postanowienia, upoważniające banki do jednostronnego kształtowania wielkości zobowiązań kredytobiorców; czy to przez stosowanie kursów waluty, ustalanych w nieokreślony w umowie sposób przez bank-kredytodawcę, czy to przez wymuszanie na kredytobiorcy zakupienia ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które to ubezpieczenie ubezpieczało de facto bank, a nie kredytobiorcę, i na dodatek było dla banku źródłem dodatkowego zysku (bowiem przekazywał firmie ubezpieczeniowej tylko część składki), czy to ustalając wysokość oprocentowania kredytów w sposób niezdefiniowany w umowie (tzw."stary portfel") czyli po prostu decyzją zarządu. A tak robić nie wolno.
Natomiast swoboda kontraktowa (a właściwie przedkontraktowa) kredytobiorców polegała wyłącznie na tym, że mogli akceptować lub nie akceptować treść podsuniętej do podpisu nienegocjowalnej umowy, i próbować w innym banku, który zresztą proponował szablon umowy z identycznie wadliwymi postanowieniami, o czym zresztą wówczas (a mówimy o latach 2003-2009) kredytobiorcy nie mieli pojęcia.
Nazywanie kredytobiorców kredytów indeksowanych/denominowanych Frankowiczami, jest poważnym błędem. Nie byłoby, gdyby to określenie ujęła Pani w cudzysłów. Nie wszyscy zresztą - jak pisałem wcześniej - mieli kredyty złotowe indeksowane kursem franka. Niektórzy mieli kredyty powiązane z euro, a niektórzy z jenem. Rozumiem że ta grupa nie jest dla Pani interesująca i ok. To Pani decyzja.
Mam też zastrzeżenia do tytułu ankiety "Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego". Tytuł ten sugeruje, że wyłącznym powodem "buntu" kredytobiorców mających kredyty powiązane z kursami walut obcych było uwolnienie, a to nie jest prawdą. Pierwsze procesy sądowe kredytobiorców z bankami w efekcie wadliwych postanowień umownych rozpoczęły się kilka lat wcześniej. Oczywiście to uwolnienie ma wpływ na sytuację kredytobiorców, ale nie była to jedyna ani nawet najważniejsza przyczyna ich "buntu". Główną przyczyną była owa swoboda kontraktowa banków, które w pogoni za zyskiem bezrefleksyjnie naraziły setki tysięcy kredytobiorców na nieograniczone ryzyko związane z kursami walut obcych. Skutkiem tego jest upadek bankowego "etosu" solidności, nazywanego "zaufaniem publicznym". Zgodnie z Kodeksem etyki bankowej, pracownicy banków mają obowiązek działać z należytą starannością i chronić swoich klientów przez nieuzasadnionym ryzykiem. Jak ten obowiązek realizowali - wszyscy z wyjątkiem ich samych - wiedzą.
Widzę, że wprowadziła Pani pewne zmiany do ankiety i bardzo dobrze. Jednak nadal pytanie "Czy sądzi Pan/Pani, że pomoc kredytobiorcom frankowym jest niezbędna? " sugeruje (zwłaszcza w odpowiedzi drugiej) pomoc materialną. A jak wcześniej pisałem nie o to większości kredytobiorców chodzi. Chodzi o egzekwowanie od banków respektowania polskiego prawa. Za to odpowiada i może to zrobić wyłącznie polski Rząd ale z różnych przyczyn nie robi.
Sugerowałbym dodać więc pytanie otwarte "Jakiego rodzaju pomoc byłaby zdaniem Pani/Pana najbardziej potrzebna?".
Z kolei w pytaniu "Czy zamierza Pan/Pani wytoczyć pozew przeciw bankowi, w którym zaciągnięto kredyt?" sugerowałbym dodać odpowiedź "już pozwałam/pozwałem swój bank o: zwrot nadpłaconych rat
(lub)stwierdzenie nieważności umowy kredytowej"
i możliwość zaznaczenia dwóch odpowiedzi (pozew indywidualny i zbiorowy, bo są takie przypadki).
Jeśli Pani czegoś w kwestii kredytów tzw "walutowych" (w cudzysłowie, bo żaden z kredytobiorców żadnych obcych walut w kredycie nie widział) nie wie lub nie rozumie, proszę pytać. Postaram się w miarę własnej wiedzy pomóc.
JaW

Andi2016
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Bank BPH (GE Money/BPH)

Postautor: Andi2016 » 03 kwietnia 2017, 14:29

Szanowna Pani Ewo. Uważam, że w ogóle Pani ankieta nie powinna się ukazać na tym forum.To nie jest miejsce na załatwianie takich prywatnych spraw. Nie wiem kim pani jest. Może Pani podszywa się pod kredytobiorcę. Także proszę wybaczyć , ale ja na pewno nie wezmę udziału w tej ankiecie.
A poza tym to proszę się dokształcić tak jak zaleca kolega powyżej.
Andrzej

Mirek Jakiśtam
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Santander Consumer Bank

Postautor: Mirek Jakiśtam » 06 kwietnia 2017, 19:04

W pełni zgadzam się z głosem powyżej. Nie ma to znaczenia dla mnie kim Pani jest podobnie w jakim celu Pani to robi. Już sam początek [przed poprawkami], wskazuje że kompletnie nie rozumie Pani problemu a poza tym, forum to powstało zupełnie w innym celu. [podobno]

Wróć do „Dyskusje ogólne”