Wniosek RF do SN zajęcie stanowiska w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie dotyczącymi abuzywnych postanowień.

Moderator: marekrz

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
tbb
Początkujący
Bank poszkodowanego: Raiffeisen Polbank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wniosek RF do SN zajęcie stanowiska w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie dotyczącymi abuzywnych postanowień.

Postautor: tbb » 09 maja 2017, 10:42

Od 2010 roku gdy wypowiedział się w tej sprawie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiadomo, że zapisy przeliczające kredyty wypłacane w PLN do CHF w/g tabel kursowych banku są niedozwolone i powinny być uznane za niewiążące. Niestety banki coraz częściej przekonują sądy, że nie wystarczy udowodnić istnienia w umowie zakazanych klauzul ale należy również udowodnić, że z tytułu tych zapisów klient poniósł stratę i wykazać jaką dokładnie stratę. Spędziłem trochę czasu śledząc postanowienia sądów dotyczące abuzywnych postanowień w umowach z bankami na kredyty indeksowane/denominowane do CHF i orzecznictwo w tych sprawach nie jest jednolite. W jednych sprawach sądy przyznają rację klientom i uznają takie zapisy z umów za nieważne bez konieczności udowodnienia i wyliczenia wysokości strat w innych żądają dowodu na to, że strata została poniesiona i dokładnych wyliczeń co jest trudne do przeprowadzenia. Co ciekawe sprawy z powódźtwa banku, który wypowiada umowę niepłacącemu klientowi i żąda natychmiastowej spłaty całej kwoty kredytu często kończą się porażką banku gdy klient podniesie, że jego zadłużenie zostało nieprawidłowo wyliczone a gdy to oszukany klient pozywa bank często taki pozew jest oddalany. W tej sytuacji Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego o zajęcie stanowiska w celu ujednolicenia linii orzeczniczej. Takie zapytanie zostało skierowane 4 kwietnia. Zastanawiam się jak długo zajmie SN rozpatrzenie tej kwestii, bo od tego uzależniam czy samemu wnieść sprawę do sądu czy nie. Jeżeli wyrok SN będzie pozytywny to zrobię to, w tej chwili ryzyko, że stracę kilkanaście tyś. PLN na prawników i nic nie uzyskam w zamian jest za duże. Mam nadzieję, że nie będzie to trwało tyle ile zajęcie stanowiska Trybunału Konstytucyjnego w sprawie BTE, bo wtedy zajeło im to 5 lat.
Czyli moje pytanie jest takie: czy orientuje się ktoś ile czasu trwa tego typu sprawa w SN? Czy to już weszło na wokandę? Czy sprawa skończy się po 1 posiedzeniu czy potrwa dłużej? Proszę o wszelkie informacje na ten temat ludzie bardziej zorientowanych, bo mnie to b. interesuje.

PWR
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Deutsche Bank Polska (Deutsche Bank PBC)

Re: Wniosek RF do SN zajęcie stanowiska w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie dotyczącymi abuzywnych postanowień.

Postautor: PWR » 16 maja 2017, 11:47

Cóż, mam podobne podejście do Twojego. Niestety nie mam pojęcia o terminach, zastanawia mnie tylko czy faktycznie SN może ujednolicić linię orzecznictwa (w końcu sędziowie w Polsce są niezależni - czasem tylko nasuwa się pytanie od czego? ). Kiedyś czytałem wyrok, w którym sędzia przytaczał opinię SN, ale ją jednocześnie krytykował i się od niej dystansował.

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank

Re: Wniosek RF do SN zajęcie stanowiska w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie dotyczącymi abuzywnych postanowień.

Postautor: JaW » 16 maja 2017, 16:13

Tu macie krótkie wyjaśnienie ewentualnej skuteczności uchwały 7 sędziów.
http://www.lexagit.pl/zwiazanie-orzecze ... jwyzszego/
W skrócie: Jeśli skład 7 sędziów nada swojej uchwale moc zasady prawnej, będzie ona wiązała Sąd Najwyższy nie tylko w tej sprawie, w której została podjęta, ale także w innych rodzajowo jednorodnych sprawach. Ale nie będzie wiązała innych sądów, bo sędziowie (przynajmniej teoretycznie) są niezależni w swoim sądzeniu.
Osobiście wątpię, czy akurat uchwała w kwestii wniosku RF mogłaby taką moc uzyskać, ponieważ okoliczności poszczególnych spraw, o których mowa w tym wniosku, różnią się czasem dość istotnie (tak przynajmniej wynika z dotychczasowego orzecznictwa. Nawet same banki w toku procesów te różnice podkreślają).
Ale nie jestem zawodowym prawnikiem. Na dodatek w państwie, w którym konstytucja obowiązuje tylko niektórych, wszystko jest możliwe.
JaW
PS. Walczcie, nie czekajcie. Licznik pika. Przedawnienie coraz bliżej. Przejrzyjcie bazę wyroków i do roboty.

Wróć do „Dyskusje ogólne”