Był kredyt w złótówkach i jest we frankach

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
greszczeszyn
Początkujący
Bank poszkodowanego: Bank Gospodarki Żywnościowej
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Był kredyt w złótówkach i jest we frankach

Postautor: greszczeszyn » 20 lutego 2017, 11:52

Dzien dobry
w 2007 roku wzięłam kredyt hipoteczny na zakup mieszkania w pln ... po roku bardzo zmieniła sie nam sytuacja i zrobiłam najgłupszą z możliwych rzeczy. Przewalutowałam kredyt na CHF. Dostałam Aneks z banku do umowy.
Owszem rata kredytu spadła mi od razu o 500 zl co wtedy było dla mnie zbawieniem. niestety nie na długo bo kurs idzie w góre od tamtej pory,. Cały czas wydaje mi się że niestety musze pokutować za źle podjętą decyzję, i chyba na tym forum nikt mi nie powie raczej że jest inaczej, Pisze z malutką iskierką nadziei że ktoś mi powie że jest jakiś ratunek dla mnie. Po 10 latach spłaty mam ciągle większy kredyt niż brałam na początku.

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank

Re: Był kredyt w złotówkach a jest we frankach

Postautor: JaW » 20 lutego 2017, 20:33

Sprawdź, czy w umowie/aneksie masz postanowienia niedozwolone (tzw klauzule abuzywne, wpisane do rejestru UOKiK).
Jakiej treści postanowienia umów kredytowych zostały już uznane za niedozwolone, zobaczysz tu http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.nsf
Najczęściej stosowanymi przez banki postanowieniami niedozwolonymi były te, które dawały bankom prawo do jednostronnego kształtowania wielkości zobowiązania kredytobiorcy oraz te, które wymagały pokrycia kosztu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW), które to ubezpieczenie, ubezpieczało wyłącznie bank za pieniądze kredytobiorcy.
Jeśli takie postanowienia masz - możesz samodzielnie zawalczyć w sądzie o zwrot nadpłaconych części rat. Roszczenie takie przedawnia się po 10 latach od daty każdej zapłaconej bankowi raty kapitałowo-odsetkowej. Najprostsze jest pozwanie banku w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (EPU, o którym przeczytasz tutaj https://www.e-sad.gov.pl/Default.aspx?A ... Support=1; brzmi skomplikowanie, ale jest w sumie dość proste. Przy roszczeniu 10.000 zł. koszty sądowe to 125 zł.).
Możesz także próbować zakwestionować ważność całej umowy, ale (o ile nie jesteś prawnikiem) bez fachowego pełnomocnika się raczej nie obejdzie.
Podstawą unieważnienia umowy może być podjęcie decyzji o zawarciu umowy pod wpływem błędu (spowodowanego przez pracownika banku/agenta oferującego Ci taki kredyt) oraz niezgodność umowy z prawem (podwójna waloryzacja: stopą procentową i kursami kupna/sprzedaży waluty obcej oraz klauzule niedozwolone).
W przypadku stwierdzenia nieważności umowy przez sąd zwracasz bankowi kwotę kredytu, którą od banku dostałaś, zaś bank zwraca Ci kwotę rat i ubezpieczeń, którą bankowi zapłaciłaś.
Powodzenia.
JaW

Wróć do „Problemy i interpretacje prawne”