reklamacja mbank

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
kalos
Początkujący
Bank poszkodowanego: mBank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

reklamacja mbank

Postautor: kalos » 21 marca 2017, 14:13

Dostałem odpowiedz na reklamację z Mbanku o poniższej tresci. W skrócie:

1. nie miałem CHF na rachunku walutowym na dzień spłaty
2. miałem złotówki na rachunku bieżącym z którego pobrali PLN po przeliczeniu na CHF wg tabeli banku
3. po reklamacji oddali 35,45zł odwołując się do tabeli NBP
4. złożyłem reklamację, żeby w sposób analogiczny potraktowali wszystkie raty wstecz. Jak widać odmownie
5. Poradźcie proszę co odpowiedzieć

Pozdrawiam

Daniel

Dzień dobry,

ponownie przeanalizowałam Pana sprawę. Przykro mi, jednak rozpatrzyłam ją negatywnie ponieważ potrącenia pobraliśmy poprawnie.

Nie wywiązał się Pan z głównych obowiązków kredytobiorcy ( § 14 ust 1 pkt 3 umowy
nr 00392126/2008). Dlatego dokonaliśmy potrącenia, zgodnie z art. 498 § 1 i dalszymi Kodeksu Cywilnego.
W celu zachowania dalszej dobrej współpracy, zaksięgowałam na Pana rachunku kwotę 35,45 zł. Kwota ta nie zawiera odsetek ustawowych. Kwotę potrącenia 510,90 CHF
(2 142,20 PLN) przeliczyłam po średnim kursie NBP 4,1236 PLN/CHF z 24.11.2016.

Raty kredytu spłacane w PLN przeliczaliśmy zgodnie z zapisami § 11 ust 4 umowy 000392126/2008. Raty przeliczaliśmy według kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej mBanku S, obowiązującym na dzień spłaty z godziny 14:50.
Dla zawartej umowy, sposób ustalania kursów walut i chwila, na którą są one ustalane
w oparciu o czynniki wymienione w umowie, nie nosi znamion dowolności. Nie jest możliwe dowolne ich kształtowanie przez Nas. W umowie, którą zawarliśmy została od początku sprecyzowana konkretna tabela kursowa, mająca zastosowanie do spłaty raty, tj. sprecyzowany został moment, dla którego ustalane są kursy walut. Ponadto, we wzorcu umownym (w rozumieniu art. 384 k.c.) zostały określone również czynniki wpływające na zmiany kursu waluty, tj. powodujące zmiany kursów walut ujmowanych w tabelach kursowych banku. Zgodnie z Regulaminu udzielania kredytów
i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. (rozdział II, par. 2 ust. 4 Regulaminu):

„Kursy kupna / sprzedaży walut, jak również wysokość spreadu walutowego wyznaczane są z uwzględnieniem poniższych czynników:
a). bieżących notowań kursów wymiany walut na rynku międzybankowym,
b). podaży i popytu na waluty na rynku krajowym
c). różnicy stóp procentowych oraz stóp inflacji na rynku krajowym,
d). płynności rynku walutowego,
e). stanu bilansu płatniczego i handlowego. „

Biorąc pod uwagę powyższe, raty Pana kredytu naliczaliśmy zgodnie z zapisami umowy kredytowej.

Może Pan odwołać się od tej decyzji w terminie 30 dni od daty jej otrzymania. W załączniku, który jest częścią przesłanej odpowiedzi, znajdzie Pan szczegółowe informacje na ten temat.

JaW
Forumowicz

Re: reklamacja mbank

Postautor: JaW » 21 marca 2017, 19:01

@kalos
Rozumiem z Twojego posta, że kiedyś zdecydowałeś się spłacać raty w walucie, założyłeś rachunek walutowy i nie miałeś na nim środków w terminie płatności raty, stąd ten kłopot z pobraniem raty z rachunku w PLN i przeliczaniem. To co Pani z mBanku Ci odpisała to bajeczka. W umowie/regulaminie powinieneś mieć wyraźnie napisane nie tylko od jakich czynników zależy zmiana kursu w tabeli mBanku, ale jak poszczególne czynniki na ten kurs wpływają. Brak konkretnego algorytmu powoduje, iż bank może całkowicie dowolnie te czynniki uwzględniać lub nie. To, że pani Ci napisała, że "Dla zawartej umowy, sposób ustalania kursów walut i chwila, na którą są one ustalane w oparciu o czynniki wymienione w umowie, nie nosi znamion dowolności. Nie jest możliwe dowolne ich kształtowanie przez Nas" to jej deklaracja, która w kilku mi znanych przypadkach w tym banku ma się nijak do rzeczywistości, i da się to udowodnić.
Jeśli Twoja umowa jest identyczna z wzorcem obowiązującym w 2008 r. to zapewne zawiera klauzule abuzywne i sprawa kwalifikuje się do sądu.
Jeśli wziąłeś większą kwotę kredytu niż 200 kzł na dłuższy okres niż 10 lat i Cię stać na płacenie bankowi frycowego, to płać.
Ja przy podobnym kredycie za pierwsze 5 lat spłaty wysądziłem (na razie w sądzie rejonowym; cdn) od mB ponad 15 kzł z tytułu nadpłacania rat na podstawie klauzul abuzywnych.
Wybór należy do Ciebie.
JaW

kalos
Początkujący

Postautor: kalos » 21 marca 2017, 19:22

dzięki. to, że to są bajeczki to jedno i to wiem. ale jestem na etapie reklamacji. do sądu pobiegnę, bez obaw. natomiast zastanawiam się nad tym czy obecnie zostawić tę odpowiedź bez dalszego biegu w trybie reklamacji czy jednak ją wznowić i coś odpowiedzieć.

Tylko co?

JaW
Forumowicz

Postautor: JaW » 21 marca 2017, 22:39

@kalos
Dyskutowanie z panią z mBanku przybliża Cię tylko do przedawnienia, bo żadnego skutku prawnego nie odniesie.
Bank nie przyzna się że naruszył prawo i dalej będzie Cię skubał, skoro mu pozwalasz.
Moim zdaniem - tylko sąd jest w stanie powstrzymać bank i to tylko w takim zakresie, o jaki do sądu wystąpisz.
Ja złożyłem samodzielnie pozew o zwrócenie nadpłat w elektronicznym postępowaniu upominawczym w sądzie w Lublinie i w ciągu 3 miesięcy uzyskałem nakaz zapłaty. Bank oczywiście złożył sprzeciw, ale w sądzie rejonowym to bank musiał sądowi udowadniać, że ma rację. Jednak nie udowodnił, bo trudno udowodnić że to, co jest zapisane w umowie, znaczy zupełnie co innego, niż znaczy.
Koszt tego etapu to tylko 130 zł., dlatego wszystkich wahających się do takiej drogi zachęcam.
JaW

norbog
Początkujący
Bank poszkodowanego: Bank BPH (GE Money/BPH)

Postautor: norbog » 09 kwietnia 2017, 16:27

@ JaW
Cześć,
Czy możesz przybliżyć, w jaki sposób składa się takie pismo? Wchodziłem na tę stronę, ale jestem totalnym laikiem w takich tematach.
pzdr, norbog

Wróć do „Problemy i interpretacje prawne”