Wzór ugody - pytania, wątpliwości

Regulamin forum
PFSwietokrzyskie
Koordynator
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Wzór ugody - pytania, wątpliwości

Postautor: PFSwietokrzyskie » 03 marca 2015, 13:03

Dana w samej umowie jest OK tylko to porozumienie z 2011 roku mające moc aneksu ze skutkiem obowiązywania od dnia zawarcia umowy (a to było w 2007) kładzie sprawę na łopatki. Właśnie w porozumieniu a nie umowie matce bank doprecyzował sposób ustalania kursu odnoszącego się do uruchomienia kredytu i następnie sposobu ustalania spłat rat). Jeśli Ty nie miałaś żadnych zmian umowy szczególnie po wejściu w życie ustawy antysprredowej to powinno być super ( u mnie niestety taka zmiana nastąpiła) Ale będę wdzięczna za przekazanie stanowiska Twojego prawnika

Dana_Szczecin
Koordynator
Bank poszkodowanego: Nordea Bank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Dana_Szczecin » 03 marca 2015, 13:45

Nie, nie mam aneksu. Tzn takiego aneksu. Mam dwa aneksy, jeden dot. przesunięcia terminu odbioru nieruchomości, w zasadzie zawarty w tym samym terminie co umowa, bez jakichkolwiek wątpliwych zapisów i drugi zawarty w styczniu br. dot. przejęcia kredytu na siebie, po śmierci mojego męża. I o dziwo ten też nie zawiera żadnych zapisów zmieniających cokolwiek w umowie. Jedynie musiałam podpisać nowe oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, a przeliczona kwota była już po aktualnym kursie. Wyszła tak astronomiczna, że wtedy zaczęłam szukać informacji czy aby wszystko z tą moją umową jest ok, a potem był 15 stycznia. Zastanawiam się jak to się stało, że w tym aneksie nie przemycili korzystnych dla siebie zapisów. Dam znać
_____________________________________________________________________________________
Zachodniopomorscy frankowicze i walutowicze
https://www.facebook.com/pages/Zachodni ... 9498890486

pojal
Początkujący

Postautor: pojal » 03 marca 2015, 19:23

Dana_Szczecin
B. proszę o info od prawnika - też mam taki kredyt.
Józef Pojałowski

Paweł Legutko
Forumowicz

Postautor: Paweł Legutko » 03 marca 2015, 19:34

Mam porozumienie z lutego 2013, kiedy to zdecydowałem się spłacać raty przez "Internetowy kantor" ale nie wiem czy te zapisy w znaczący sposób zmieniają moją pierwotną umowę. Myślę, że musiałby w to popatrzeć prawnik znający się na prawie bankowym.

Dana_Szczecin
Koordynator

Postautor: Dana_Szczecin » 03 marca 2015, 21:03

Jestem po spotkaniu. Zacznę od terminów - ne ma znaczenia czy to indeksowany czy denominowany. To jest to samo. Jedyna różnica nastąpiła w chwili wypłaty kwoty kredytu. denominowany dla nas kredytobiorców był raczej mniej korzystny, bo jeśli wartość franka spadała to dostaliśmy mniej złotówek.
co do umowy podstawowej to sprawa wydaje się oczywista - klauzule abuzywne po wykreśleniu ich z umowy dają nam stan umowy po kursie zaciągnięcia. Czyli teraz sprawa sądowa - indywidualna o ustalenie że umowa zaiwra klauzule abuzywne i roszczenie. A nawet uniewaznienie umowy ponieważ ich zdaniem te mowy raczej kwalifikują sie pod umowy na instrument finansowy a nie na kredyt. Ale o tym będą decydować indywidualnie kredytobiorcy. W każdym razie można to zrobić w jednym pozwie. Wg naszych prawniczek nie ma sensu iść w spór zbiorowy bo to tylko pozornie jest taniej, a czas wydłuża się nawet dwukrotnie. Wyjaśniły dokładnie jak to wygląda, rzeczywiście spór zbiorowy nie ma sensu. Co do aneksów, jeśli były przy decyzji o spłacaniu rat samodzielnie we frankach - nie wiem jakie Wy macie aneksy ale jeśli takie same jak u nas, to te aneksy też zawierają zapisy niedozwolone. Pozornie mogą precyzować sposób wyliczania kursu , ale jeśli w treści jest i tak odwołanie do tabeli i kursów banku to i tak zapis ten jest nieprecyzyjny, nie pozwala obliczyć faktycznego zadłużenia a ni wysokości raty. Zatem i umowa i aneks zawierają klauzule abuzywne. Reasumując - ja jestem bardzo podbudowana po dzisiejszym spotkaniu, kompletuję dokumenty i w kwietniu ruszamy z pozwem.
_____________________________________________________________________________________
Zachodniopomorscy frankowicze i walutowicze
https://www.facebook.com/pages/Zachodni ... 9498890486

Anna
Początkujący
Bank poszkodowanego: Raiffeisen Polbank

Postautor: Anna » 04 marca 2015, 23:57

Mam ten sam problem- czyli ugoda nie dotyczy denominowanego. Wie ktoś, czy będzie wzór ugody dotyczącej takiego kredytu?

MarcinKRK
Początkujący

Postautor: MarcinKRK » 07 marca 2015, 22:52

Podpisałem porozumienie/aneks do kredytu denominowanego w Nordea (załączam skan). Par. 3 "doprecyzowuje" sposób ustalania kursów: Pkt 3. ust. 2) "Kursy kupna i sprzedaży walut, ustalane są procentowo w odniesieniu do kursów poszczególnych walut na rynku międzybankowym w momencie tworzenia tabeli, w granicach dopuszczalnych wartości odchyleń procentowych, zaakceptowanych przez Bank". - czyli nadal jednostronie ustalanych przez Bank.

@PFSwietokrzyskie, czy Twój aneks jest identyczny?
Załączniki
Nordea-porozumienie-s2b.jpg
Nordea-porozumienie-s1b.jpg

PFSwietokrzyskie
Koordynator

Postautor: PFSwietokrzyskie » 08 marca 2015, 09:40

Tak moj aneks jest identyczny . Kluczowy w jego treści jest moim zdaniem par. 3 (dla ustalenia kwoty uruchomionego kredytu) i par. 4 pkt 2 dla jego spłat- w którym dookreślono ,że "spłata kredytu w złotych ................, przy czym do przeliczeń wysokości tar kapitałowo odsetkowych spłacanego kredytu stosuje się bezgotówkowy kurs sprzedaży danej waluty wg ostatniej tabeli kursów obowiązującej w banku w dniu spłaty ustalany zgodnie z zasadami określonymi w par 3 ust. 3 i 4. " .
I co najgorsze zgodziliśmy się na to co wynika z par. 5 - że to co zostało ustalone w par. 1-4 zmienia treść umowy matki w jej części ogólnej i szczególnej a samo porozumienie ma moc aneksu, który zmienia w tym zakresie treść umowy z niem jej zawarcia. Czyli innymi słowy to porozumienie skutkuje tym, że mieliśmy od początku określony sposób dla ustalania wysokości spłat rat. Szkoda tylko, że bank nam powiedział jaki jest prawdziwy cel podsuniętego do podpisania porozumienia - mnie powiedziano, że chodzi o umożliwienie spłat w walucie aby uniknąć spreedu bankowego.
Sam widzisz, że na żadną z klauzul wskazanych modułach instrukcji do wzoru ugody już nie możemy się powołać w szczególności na wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych pod nr. 3178 (moduł B), 3179 (moduł D)
Długa droga przed nami ale naprawdę wierzę w to , że ta nieuczciwa praktyka rynkowa jaką banki stosują znajdzie swój kres. Bo na delikatnie mówiąc "wprowadzaniu klienta w błąd " biznesu się nie robi.
Jest mimo naszej sytuacji z aneksem co najmniej kilka sposobów wyjścia - więc nic nie jest dla nas zamkniete mimo tego aneksu.
Miłej niedzieli. Ewa

PFSwietokrzyskie
Koordynator

Postautor: PFSwietokrzyskie » 08 marca 2015, 09:48

I jeszcze jedno przeczytaj proszę co napisałam na forum w części ważny komunikat - tam wyjaśniłąm dlaczego osoby w takiej sytuacji jak my mogą skorzystać z "gotowych" - to znaczy już stwierdzających uznanie za niedozwolone przez SOKiK i wpisanych do rejestru takich klauzul - klauzul wymienionych w instrukcji do wzoru ugody.

PFSwietokrzyskie
Koordynator

Postautor: PFSwietokrzyskie » 08 marca 2015, 09:49

I jeszcze jedno przeczytaj proszę co napisałam na forum w części ważny komunikat - tam wyjaśniłam dlaczego osoby w takiej sytuacji jak my ---------oczywiście NIE (przepraszam ale zjadło mi to ważne słowo) ------- a więc Nie mogą skorzystać z "gotowych" - to znaczy już stwierdzających uznanie za niedozwolone przez SOKiK i wpisanych do rejestru takich klauzul - klauzul wymienionych w instrukcji do wzoru ugody.

Wróć do „Problemy i interpretacje prawne”