Bardzo ważny komunikat - dot. wezwania do próby przedugodowej

Regulamin forum
Paweł Legutko
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Nordea Bank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bardzo ważny komunikat -Ewa Kielce

Postautor: Paweł Legutko » 05 marca 2015, 08:54

Co prawda nie jest to bezpośrednio związane z naszą obecną korespondencją ale chciałbym powiedzieć, że bank odmówił mi wakacji kredytowych tłumacząc się że mam zaległość w Urzędzie Skarbowym (tytuł egzekucyjny). Generalnie to wszystkie moje zaległości tj. opóźnienia w płaceniu podatków, VAT-u i ZUS-u wynikają z rosnącego kursu franka.
Mimo, że mam w umowie prawo do zawieszenia raty ale de facto nie mam do tego prawa. I w taki sposób bank respektuje zapisy umowy. Poprosiłem o wydanie stosownego dokumentu odmowy na piśmie. Będę miał dowód do pozwu sądowego.

wwalutowani
Koordynator
Bank poszkodowanego: Bank Millennium
Kontaktowanie:

Postautor: wwalutowani » 08 marca 2015, 14:57

Na poniższym linku zamieściłem 3 wyroki dość istotne dla osób posiadających Aneksy. Sama zmiana ustawy z 2011 r. nie zmienia sytuacji z chwili podpisania umowy. Podpisanie aneksu z mocą wsteczną moim zdaniem też nie zmienia.

Czy do tej zmiany przedstawiono Państwo zmianę regulaminu otrzymanego przy podpisaniu umowy? Podejrzewam, że zapisy tego regulaminu byłby sprzeczne z treściami aneksu.
Czy bank przeliczył swoje tabela kursowe zgodnie z aneksem?
Czy udostępnił rachunek walutowy wcześniej? Zgodnie z aneksem działającym wstecz, taka możliwość być powinna a banki odrzucały wnioski o spłatę w walucie.

W przypadku postępowania sądowego i tak Sąd może uznać te zapisy za niezgodne z prawem. Nie trzeba do tego wyroku SOKiK. Jest to droga dużo szybsza. Tylko trzeba zebrać osoby z takimi samymi aneksami jeżeli chce się pozwu zbiorowego.

http://www.wwalutowani.pl/wyroki-sadowe

PFSwietokrzyskie
Koordynator
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: PFSwietokrzyskie » 08 marca 2015, 15:58

Bardzo dziękuję za tę wypowiedź - wyroki na pewno przeanalizuję. Na pierwszy rzut oka widać, że stan faktyczny objęty tymi wyrokami jest nieco inny ale może wystąpią jakieś przydatne analogie. Wiem , że SOKiK nie jest konieczny przed drogą procesową ale jakże przydatne jest powołanie się przed sądem powszechnym , że właściwy sąd już coś nieprawidłowego w umowie kredytowej stwierdził. A w ogółe bardzo przydatny adres to www.wwalutowani.pl- będę zaglądać. Pozdrawiam Ewa

PF Trójmiasto

Re: Bardzo ważny komunikat - dot. wezwania do próby przedugodowej

Postautor: PF Trójmiasto » 11 marca 2015, 13:14

W pierwszej kolejności należy zrozumieć do czego ten dokument stworzony przez Prof Modzelewskiego ma służyć.
Nie należy liczyć na to, że banki same pójdą na ugody bez wytoczenia powództwa, choć z niektórych przypadkach może tak być.
Podstawowym założeniem złożenia do sądu wniosku o ugodę jest: przerwanie biegu przedawnienia oraz finansowe zablokowanie banków.
Aneksy podpisywane nie mają tu żadnego znaczenia, ponieważ głównym i największym złodziejstwem banku było przeliczenie kredytu na CHF w momencie uruchomienia.

Złożenie do Sądu Rejonowego Wniosku o zawezwanie do próby ugodowej wg. Prof Modzelewskiego
ZALETY:
- wniosek z chwilą złożenia do sądu przerywa bieg przedawnienia (bez względu na rozstrzygnięcie sprawy). Po zakończeniu postępowania ugodowego bieg przedawnienia rozpoczyna się od nowa (zyskujemy kolejne 10 lat)
- Bank w momencie kiedy my składamy wniosek o negocjacje do sądu musi kwotę roszczenia zarezerwować na poczet ewentualnej "przegranej" To oznacza, że ta suma przechodzi na stronę rezerw bankowych i nie może być aktywnie wykorzystywana przez bank. Jeśli zrobimy w ten sposób na skale masową banki zostaną całkowicie zablokowane finansowo. To powinno ich zmusić do właściwych ruchów w kierunku polubownego załatwienia tematu z kredytobiorcami.
- mamy szanse na doprowadzenie do wykreślenia klauzul abuzywnych bez wieloletniego procesu sądowego i w zasadzie niczym nie ryzykujemy
- w razie niepewności sytuacji w sądzie możemy nie wyrazić zgody na bankowe propozycje ugodowe

ZAGROŻENIA

- należy się upewnić, że właściwie wyliczymy wartość przedmiotu sporu (jeśli pomimo instrukcji wyliczenia nie jesteśmy pewni poprawności wyliczeń skorzystajmy z porady prawnika!)
- przy podpisywaniu ewentualnej ugody z bankiem trzeba się upewnić, że w treści nie znajdują się zapisy uniemożliwiające nam staranie się w przyszłości o jakiekolwiek inne roszczenia wynikające z przedmiotowej umowy kredytowej.

Bonibora
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Nordea Bank

Postautor: Bonibora » 20 marca 2015, 08:16

[quote="
No a Nordea chytrze przygotowała porozumienie w 2011 r. mające moc aneksu z wejściem w życie z dniem zawarcia umowy matki w którym ten sposób ustalania kursu bardzo precyzyjnie przemyciła. A główne postanowienia dotyczyły możliwości spłąty rat CHF. ( i te akurat były niepotrzebne bo wynikały z ustawy antyspredowej . Ale Nordea była sprytna i nie powiedziała mi jaki jest jej prawdziwy cel No i jest pozamiatane z abuzywnością klauzuli walutowej w mojej umowie. Tyle -

Każdy Bank może mieć w umowie inne postanowienia a nawet w ramach banku są różne jak się okazuje rozwiązania - na co wskazuje przykład mój Dany i Pawła wszyscy w Nordei.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić na tym forum czy są w Waszych umowach takie klauzule, które są już uznane za niedozwolone - albo kazdy musi przeanalizować swoje umowy na gruncie orzecznistwa SOKik co do abuzywnosci klauzul.
Sami widzicie, że wezwanie do ugody jakie otrzymaliśmy to duża pomoc ale konieczna jest jeszcze indywidualna analiza własnych umów w kontekscie modułów wskazanych w instrukcji. Pozdrawiam Ewa[/quote]
JAK mogę sprawdzić czy porozumienie z kwietnia 2012 wyklucza moją abuzywność umowy. Mam kredyt również w Nordea. Czy to te zapisy o tabelach na koniec dnia ,procentowe odchylenia dopuszczalne i zaakceptowana przez bank itp? Czy to znaczy że mam już pozamiatane wszelkie roszczenia?

marqs
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Getin Noble Bank

Postautor: marqs » 20 marca 2015, 08:32

Analiza to jedno, ale wyliczenie to inna kwestia. Jak nie będzie dobrze to zrobione to nikt nic nie wskóra.

link z dziś.
http://www4.rp.pl/artykul/1187568-Sprea ... nkach.html

wwalutowani
Koordynator
Kontaktowanie:

Postautor: wwalutowani » 20 marca 2015, 14:38

Wyliczenie wbrew pozorom nie jest takie trudne.

Podstawa to zebrać potrzebne dane:
- Data wypłaty i kurs po jakim przeliczono. Jeżeli w transzach to dla każdej oddzielnie.
- Informacja o marży

Dobry kalkulator jest na stronie
http://millennium.arkis.pl/kalkulator/
Można tam nawet ustalić wakacje kredytowe.

Po zebraniu danych zajmuje nie więcej jak 10 minut. Jeżeli ktoś ma kłopot to proszę zebrać wymagana informacje i przesłać.

tom
Początkujący

Postautor: tom » 21 września 2016, 11:22

Witam, jestem nowy ta tym forum. Chciałbym złożyc takie wezwanie do Millenium. Własnie skorzystałem z powyzszego kalkulatora jedak cały czas wychodzi mi róznica ok 100 CHF w stosunku do tego co widac po zalogowaniu sie do Banku. Czy ktos moze mi pomoć.???

BSorbus
Początkujący

Postautor: BSorbus » 07 października 2016, 11:07

Witajcie,

Mam do Was pytanie związane z termin wezwania do próby przedugodowej.

Czy ma zastosowanie przepis mówiący o okresie 10 lat przedawnienia potencjalnych roszczeń względem banku. (Przepraszam, ale nie znam dokładnie art.)
Mam umowę zawartą w listopadzie 2006 roku i nie wiem, czy nie powinienem podjąć jakiegoś działania, aby nie nastąpiło przedawnienie z w/w powodu.

Wróć do „Problemy i interpretacje prawne”