2014, "Jak kusi kasa. Spowiedź liberała", Jan Krzysztof Bielecki

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
MarcinP
Administrator
Bank poszkodowanego: Raiffeisen Polbank
Kontaktowanie:

2014, "Jak kusi kasa. Spowiedź liberała", Jan Krzysztof Bielecki

Postautor: MarcinP » 06 lutego 2017, 10:51

Wypowiedź, dlaczego bank pod jego rządami nie udzielał kredytów pseudowalutowych:
"Jeśli cały świat zarabia na ryzykownych transakcjach, to pan też w końcu zacznie. Bo nie chce być frajerem. Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim".

Jan Krzysztof Bielecki, w latach 2003–2010 prezesa zarządu Banku Pekao.

"Jako prezes banku nieustannie byłem narażony na podobne pokusy.

Pokusy?

- Przykład pierwszy z brzegu: udzielanie Polakom kredytów we frankach szwajcarskich. Wyjątkowe szkodnictwo. Przez pięć lat toczyłem zaciekłą wojnę z tym procederem, wszyscy dookoła dawali takie kredyty, a myśmy w Pekao powiedzieli ''nie''. Rada nadzorcza akceptowała moją decyzję, zapewne zaciskając zęby. Bo cena była bardzo konkretna - byliśmy liderem, jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, mieliśmy prawie 30 proc. rynku i przez moją zachowawczość zaczęliśmy ten udział tracić. Ludzie walili po kredyty we frankach drzwiami i oknami do konkurencji. Tracenie udziałów w rynku jest niesłychanie bolesne dla prezesa.

Właściwie dlaczego pan nie chciał?

- To jest naprawdę bardzo proste, ale wymaga krótkiego wykładu technicznego. Tłumaczyć?

Tak.

- W banku ''górką'' jest tylko trochę gotówki. Żeby więc udzielać kredytów, muszę gotówkę zdobyć. Jeżeli udzielam kredytów w złotych, to muszę zdobyć złote. Na polskim rynku zdobywam je między innymi w ten sposób, że pana proszę, aby był tak uprzejmy i założył u mnie konto, wpłacił depozyt.

Staram się mieć względną równowagę między tym, ile złotych zebrałem od klientów, i tym, ilu udzieliłem kredytów, między lewą stroną i prawą. Jak w chodzeniu. To jest podstawa myślenia finansowego, bo istotą bankowości jest ograniczanie ryzyka.

Zarabianie.

- Nie. Ostrożność. Jeśli natomiast udzielam kredytów we frankach, to nie mam tej drugiej nogi, bo nie mogę przecież poprosić Polaków, żeby mi wpłacili franki szwajcarskie jako depozyty. Więc żeby komuś te franki wypłacić w formie kredytu, a potem jeszcze mieć względną równowagę w bilansie, muszę zdobyć franki na rynku. Kupić. I to jak najtaniej.

Doszło do tego, że banki kupowały franki na jeden dzień.

Słucham?

- Kupuje się o ósmej rano, a po piętnastej sprzedaje. I już w nocy franków się nie ma. Po prostu.

Brzmi idiotycznie.

- Ale księgowo się zamyka. Kredyt udzielony na 30 lat jest zabezpieczony jednodniowym zabiegiem, w gruncie rzeczy trikiem. Codziennie dług jest rolowany. Krocząco.

"

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: 2014, "Jak kusi kasa. Spowiedź liberała", Jan Krzysztof Bielecki

Postautor: JaW » 06 lutego 2017, 13:03

Wywiad z 2014 r. No anioł po prostu.
Brakuje mi tu jeszcze czegoś o Telegrafie, Malmie i projekcie Chopin (że wspomnę tylko o tych nieco starszych sprawach).
A interes Polski w sprzedaży w 1999 r. za 3,93 mld zł. i niedawnym odkupieniem PEKAO od UNICREDITO za 10,6 mld zł.(do tego trzeba doliczyć dywidendę, którą UNICREDITO wyssało z Polski w kwocie 11,7 mld zł.) ? Kogo to obchodzi...
JaW

paweł nogal
Zarząd

Postautor: paweł nogal » 07 lutego 2017, 09:46

bardzo ważne wypowiedzi na potrzeby...pozwów (czy też obronę przed pozwami banków); to są konkretne argumenty poświadczające, że środowisko bankowe znało skalę ryzyka ale o nim....nie informowało naruszając dobre obyczaje oraz naruszając rażąco interesy konsumenta to jest właśnie naruszenie art. 385(1) §1 kc - trzeba to akcentować
KB(BZWBK) Wrocław

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank

Postautor: JaW » 08 lutego 2017, 15:00

Na potrzeby pozwów - jak najbardziej. Ale w sądzie liczą się fakty, a nie czyjeś (nawet ważne wg nas) opinie.
Już to przerabiałem. Sąd odrzucił mi tekst wywiadu, jakiego udzielił były prezes BZ WBK http://forsal.pl/artykuly/910008,musze- ... -ksen.html , Sąd uznał, że to prywatna wypowiedź byłego bankowca i nie ma nic wspólnego z moją sprawą.
A w poprzednim poście wspomniałem tylko o wiarygodności JKB :roll:
JaW

PWR
Forumowicz
Bank poszkodowanego: Deutsche Bank Polska (Deutsche Bank PBC)

Postautor: PWR » 10 lutego 2017, 09:33

Ten pan po prostu miał szczęście, bo centrala ze słonecznej Italii mu zabroniła i teraz może grać "ostatniego sprawiedliwego". Nie łudziłbym się, że to była jego decyzja, pewnie jakby nie Włosi, to jego bank uszczęśliwiałby frankami na lewo i prawo jak reszta.

Wróć do „Mówią o nas (materiały prasowe, filmowe, linki)”