Przewalutowanie kredytu

Regulamin forum
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
robertb
Początkujący
Bank poszkodowanego: Bank Millennium
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Przewalutowanie kredytu

Postautor: robertb » 01 września 2015, 13:13

Wziąłem w 2005 r w Banku Millennium kredyt hipoteczny 170 tys zł na okres 20 lat kredyt jest indeksowany do CHF. Spłata rat przeliczana na złote. Po 10 latach spłaty, raty kredytowe w złotych wzrosły o ok. 400 zł (obecnie ponad 1400 zł) do tego dochodzą ubezpieczenia na życie i domu (82zł/mies). Razem ponad 1500zł na miesiąc. Tymczasem mój dług wynosi ponad 160 tys zł. (po 10 z 20 lat spłaty). Obawy budzi też co może być z kurem CHF dalej...? W między czasie sytuacja domowa zmieniła się na niekorzyść (straciłem pracę, pracuje tylko żona). Ostatnio otrzymałem z banku propozycje przewalutowania kredytu z CHF na PLN po kursie równym aktualnemu kursowi średniemu NBP z jednoczesnym obniżeniem aktualnej marży kredytu o 0,2 p.p (umowna marża kredytu wynosi 1,6 p.p.),oraz możliwością wydłużenia okresu kredytowania, tak aby wysokość raty po przewalutowaniu była zbliżona do raty sprzed uwolnienia kursu CHF. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie pozbycie się ryzyka kursowego w przyszłości. Oferta w/w Banku Millennium jest aktualna do 30 września 2015 roku. Zwracam się z prośbą o radę jak najlepiej postąpić, bądź jakie są opcje ?

Awatar użytkownika
Maciulinek
Administrator
Bank poszkodowanego: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (Inteligo)
Kontaktowanie:

Re: Przewalutowanie kredytu

Postautor: Maciulinek » 04 kwietnia 2016, 15:19

Ja bym czekał na ustawę.
Kurs średni NBP to najgorsze co możesz w tej chwili zrobić.
Koordynator IT Warszawa.

azja74
Początkujący
Bank poszkodowanego: mBank Hipoteczny

Postautor: azja74 » 02 listopada 2016, 20:47

A czy klient banku sam może zwrócić się do niego z prośbą o przewalutowanie lub o pomoc w zastosowaniu innego rozwiązania, które pomoże w terminowym regulowaniu rat? Dziś złożyłam wniosek o odłożenie spłat na 12 m-cy. Czekam na decyzję. Czy weszła już w życie ustawa o zwrocie spreadów? Miało się tak stać w październiku, ale nie widzę w Dzienniku Ustaw żadnej ustawy w tym temacie.

Stawaz
Początkujący
Bank poszkodowanego: Raiffeisen Polbank

Postautor: Stawaz » 01 lutego 2017, 00:03

Właśnie dziś sprawdzałem co się dzieję z ustawą "spreadową" Wyobraźcie sobie, że "już" po 3 miesiącach :roll: od pierwszego czytania w Sejmie (21.10.2016) i przekazania projektu ustawy do Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w dniu 25.01.2017 r. została powołana i ukonstytuowała się nadzwyczajna podkomisja do pracy nad tą ustawą. Nie wiem, czy zdążą w tej kadencji?

JaW
Forumowicz
Bank poszkodowanego: mBank

Postautor: JaW » 01 lutego 2017, 00:09

A po co się mają spieszyć ? Przecież to nie ich ból.
Ich byłby, gdyby z powodu niewypłacalności kredytobiorców zaczęły się sypać banki.
Ale teraz nie zaczną, bo wg NBP te kredyty się dobrze spłacają.
Problem się pojawi, gdy kurs CHF skoczy np. do 5 zł. (oby nie).
JaW

Wróć do „Banki”